Medzi prijímateľmi je napríklad firma BrainTest, s ktorou spolupracuje Neuroimunologický ústav Slovenskej akadémie vied (SAV). „Ide o novovznikajúce pracovisko, ktorého cieľom je prispieť k riešeniu Alzheimerovej choroby, a to prepojením dvoch navzájom sa dopĺňajúcich smerov - výskum v oblasti neurodegenerácii a spracovanie veľkého objemu dát pomocou najmodernejších bioinformatických algoritmov," vysvetlil riaditeľ Neuroimunulogického ústavu SAV Michal Novák.
BrainTest sa podľa Nováka opiera o vyše 20 rokov trvajúci výskum mozgu na pôde Neuroimunologického ústavu SAV, a ktorý má svoje korene v laboratóriách Medical Research Council v anglickom Cambridge.
„Hlavným cieľom projektu je vývoj metódy pre identifikáciu biomarkerov a terapeutických targetov pre liečbu traumatického poškodenia mozgu. Podpora ministerstva školstva formou stimulov umožnila spojenie know how Neuroimunologického ústavu SAV a novovzniknutého bioinformatického pracoviska firmy BrainTest. Svojím inovatívnym prístupom prispejú k riešeniu závažných problémov v oblasti neurodegeneračných ochorení. Bez stimulov by sme sa týmto smerom nepohli," povedal Novák.
Takmer pol milióna eur pridelil rezort školstva zbrojárskej firme Konštrukta - Defence v Dubnici nad Váhom. Spolupracuje s ňou Centrum experimentálnej medicíny SAV. „Pracovať budeme na stratégiách, ktoré môžu zlepšiť prognózu pacientov po infarkte alebo kardiochirurgických intervenciách, ktoré si vyžadujú kardioplégiu - bypass a transplatáciu srdca," vysvetlil Ján Slezák z Centra experimentálnej medicíny SAV a dodal, že firma má dobré skúsenosti s riešením pretlakových komôr a priestorov využívaných pri zbraňových systémoch.
Skúsenosti využijú najmä pri príprave hyperbarickej komory na inhalačnú terapiu molekulárnym vodíkom pri ischemických poruchách mozgu a srdca. „To, že táto firma získala stimulov je úplne v poriadku a som šťastný. Som presvedčený, že vojenské technológie, ktoré sú často oveľa progresvínejšie ako civilné, by mali byť bežne dostupné pre spoločnosť a využívané vo vede i zdravotníctve," uzavrel Slezák.