Rochelle Pryor († 14) bola v škole terčom šikany, ktorá bola podnetom pre spáchanie samovraždy. Na Nový rok ju priviezli do nemocnice, kde o 9 dní zomrela. Na sociálnej sieti poslala niektorým kamarátom správu, o niekoľko hodín neskôr ju otec našiel v bezvedomí. „Keď budem preč, šikana sa skončí,“ napísala.
Mladú Austrálčanku si doberali minulý august pred školou v meste Fermantle. Podľa jej matky sa mala vracať domov s hlbokými rezmi na nohách. „Keď prišla domov, bola rozrušená a povedala, že už nechce chodiť do školy. Išlo to s ňou dolu z kopca,“ dodala pre denník The Australian.
Kyanne Pryor (17) uviedla, že jej malá sestra bola milá, šťastná a veselá, no niektorí jej kamaráti sa obrátili proti nej a začali ju šikanovať. „Bol v tom rasistický motív. Často sa stávalo, že si ju doberali náhodní ľudia, ktorí ani nevedeli, čo hovoria.“ Policajná hovorkyňa uviedla, že incident je v štádiu vyšetrovania a všetky zúčastnené skupiny sú vypočúvané. Nikoho však neobvinili. Západoaustrálske oddelenie vzdelávania sa odmietlo k celej situácii vyjadriť.
Smrť mladej Rochelle sa radí k nárastu počtu samovrážd medzi aborigénskymi deťmi. Bola totiž piatym domorodým dieťaťom, ktoré si v spomínaný mesiac siahlo na život.
Kamaráti vzdali hold Rochelle, ktorá vždy snívala o tom, že sa dostane na univerzitu. Jeden študent napísal na Instagrame: „Cez slzy nedokážem ani vidieť, vráť sa, prosím. Poslednýkrát sme sa bavili o farbení vlasov a ty si rozmýšľala, či to bude modrá alebo fialová. Ak by som vedel, že to bude tvoj posledný deň, spravil by som všetko preto, aby som ťa zastavil. Keď si nemala dobrú náladu, vždy som ti hovorieval: Vždy tu budem pre teba.“
Austrálsky štatistický úrad uviedol, že pokusy o samovraždu domorodých detí vo veku od 5 do 17 rokov sú až 5-krát väčšie než pokusy o samovraždu nedomorodých detí.
Austrálska vláda sa rozhodla investovať 3,9 bilióna dolárov (2,4 bilióna eur) do vybudovania služieb pre duševné zdravie a liniek prevencií proti samovražde. Urobia tak na základe prieskumu z roku 2007, ktorý sa zameral na 22 samovrážd v jednom regióne. Ukázalo sa, že úlohu nehrali duševné poruchy ako napríklad schizofrénia. Výskum konštatoval, že samovraždy možno pripísať zlyhaniu vlády, ktorá neriešila stúpajúce množstvo hlásení.