V jeho rodokmeni z otcovej strany totiž figuruje svetoznámy anglický dramatik William Shakespeare. Tínedžer, ktorý má slovenský temperament po mame, dnes navštevuje jednu z najprestížnejších svetových umeleckých škôl vo Viedni a kalendár koncertov a súťaží má vybookovaný na rok dopredu. O Ryanovom talente nemali jeho rodičia, do jeho piatich rokov ani len tušenia.
Objavila ho nečakane a nezvyčajným spôsobom učiteľka v Britskej medzinárodnej škole. „Všimla si, že je fascinovaný číslami. Povedala nám, že by sme ho mali dať na klavír, lebo to ide ruka v ruke,“ prezradila o začiatkoch synovej kariéry mama Patrícia. A tak to skúsili a dali ho na hodiny klavíra.
Po pár hodinách ich zavolala prekvapená učiteľka, ktorá neverila vlastným očiam. Chlapec, ktorý nepoznal noty, dokázal odpozorovaním zahrať to, čo jeho starší spolužiaci trénovali roky. „Bola tam staršia žiačka, ktorá hrala Beethovenovu Ódu na radosť a on zahral to isté, “ opisuje Patrícia.
Raketové napredovanie
Ryan Martin má úžasnú hudobnú a fotografickú pamäť, s ktorej pomocou sa dokázal naučiť hrať všetky známe skladby. Umelecký talent zdedil po predkoch, po otcovi mu koluje v žilách krv anglického spisovateľa Williama Shakespeara. „Z mojej strany zase pochádzal známy slovenský herec Martin Gregor,“ vysvetľuje gény hrdá mama. Jeho nadanie nezostalo nepovšimnuté a veľmi skoro ho prijali ako mimoriadny talent na jednu z najlepších svetových umeleckých škôl - Univerzitu hudby a múzických umení vo Viedni.
„Chcel by som byť koncertný klavirista, ale zaujíma ma aj komponovanie a improvizovanie, tak uvidíme,“ usmial sa Ryan, ktorý vyhral už množstvo súťaží. Od konkurencie sa podľa neho odlišuje tým, že hrá aj srdcom. „Každý, kto chce byť dobrý, by sa nemal až tak sústrediť na techniku, ale mal by sa aj počúvať. Netreba cvičiť veľa, ale správne, lebo to je najdôležitejšie,“ dodal Ryan, ktorý miluje šport, hoci niektoré druhy, ako napríklad basketbal, vďaka ktorému mal už trikrát ruku v sadre, má zakázané.
Program na rok dopredu
Talent nie je všetko, preto musí 12-ročný tínedžer makať na plné obrátky. Cvičí štyri hodiny denne, cez víkend svojmu koníčku obetuje aj sedem hodín. Okrem školy jazdí dvakrát do týždňa do Viedne, kde pod vedením klavírneho virtuóza Vladimíra Kharina robí veľké pokroky. „Už teraz má program na rok dopredu, volajú ho koncertovať do Poľska, Prahy, Viedne a dokonca aj do Číny.
Ryan je zrejme jediný Slovák, ktorý je vo svojom veku laureátom dvanástich medzinárodných klavírnych súťaží,“ uviedla Patrícia s tým, že semester ich stojí 500 eur. Aj keď to vyzerá, že Ryan všetky súťaže vyhráva, musel sa naučiť prijať aj iné miesto ako prvé. „Naučil sa, že nemôže byť stále prvý, vo Weimare bol tretí a bolo to prekvapenie, ale bol najmladším finalistom v histórii súťaže. Na Slovensku vynikal, ale vo svete je obrovská konkurencia, takže má čo robiť,“ uzavrela s hrdosťou v hlase mama.
Ryanove najväčšie úspechy
2017 - Klavírna súťaž Bélu Bartóka v Grazi, v Rakúsku - 1. miesto
2018 - Klavírna súťaž Franza Liszta vo Weimare v Nemecku, kde bol najmladším finalistom, 3. miesto
2018
- Klavírna medzinárodná súťaž v Enschede v Holandsku, 2. miesto, 1. cena nebola udelená
- Zúčastnil sa v Ženeve v letnej škole, ktorú organizovala svetoznáma Juilliard z USA
- Vo Viedni ho na Univerzite hudby a múzických umení učí Vladimír Kharin