Firmy si dokonca túto podmienku vynucujú priamo v zmluvách. Ženy tak musia platiť za dopravu 100 eur aj vtedy, keď ju nevyužijú. Opatrovateľky zväčša takúto zmluvu podpíšu, pretože sa boja, že by na ich miesto prijali inú kandidátku. Potom však strach nekončí, ale zažívajú ho opäť. Stresujú sa aj na sedadlách dodávok.
„Bojíme sa aj v autách, pretože nás vozia unavení šoféri, ktorí jazdia ako blázni a my za to ešte musíme platiť. A to i vtedy, keby sme do auta nesadli a cestovali by sme inak, alebo by sme zostali v Rakúsku. Tie peniaze od nás berú bez toho, aby nám poskytli akýkoľvek doklad o prevzatí. Neviem, či je to v súlade s daňovými zákonmi,” povedala Mária Francanová, ktorá sa nebála odhaliť negatívne skúsenosti na verejnosti, lebo si myslí, že ide o veľkú nespravodlivosť.
Vyhrážky zamestnávateľa
Naposledy pracovala prostredníctvom istej agentúry v Rakúsku, ale už sa rozlúčili. „Pred časom som na nich napísala kritiku na internet, tak so mnou rozviazali zmluvu. Vyhrážali sa, že do Rakúska sa už nikdy nedostanem a podali na mňa trestné oznámenie,” opisuje praktiky agentúry žena z východného Slovenska.
„Ešte vlani v lete som im pred odchodom z turnusu v Rakúsku, trvajúceho 14 dní, oznámila, že nepôjdem ich dopravou. Odpovedali, že platiť musím aj tak. Najskôr som nechcela, ale napokon som s tým súhlasila a zaplatila 100 eur, aj keď ma odviezli len pár kilometrov. Inokedy nás zase viezol unavený šofér. Videla som, že je na tom naozaj fyzicky zle, preto som sa ponúkla, že odšoférujem časť cesty. Tak sa zo mňa stala aj vodička,” uzavrela frustrovaná opatrovateľka.
Opatrovateľky v Rakúsku
- v Rakúsku pracuje približne 23 000 slovenských opatrovatelia a opatrovateľov
- práca na turnus trvá 14 dní, nasledujúcich 14 dní sú doma a nemajú žiaden príjem
- klientom sú k dispozícii 24 hodín denne
- po odrátaní odvodov a poplatkov zarobia mesačne približne 600 – 650 € v čistom