Všetko sa malo odohrať len pár mesiacov po tom, čo Kosíka podľa jeho slov prepustili z tamojšej väznice. Pre Nový Čas prehovoril herec Ibrahim Maiga, ktorý bol so siskárom v kontakte naposledy pred dvomi týždňami. Kým Kosíkov právny zástupca hovorí o organizovanom únose, v hre sú podľa skúseného vyšetrovateľa aj ďalšie verzie jeho zmiznutia.
Ľuboša Kosíka prepustili z väzenia v Mali v novembri minulého roka. Slovenské orgány sa ho napriek tomu neúspešne pokúšajú dostať naspäť do vlasti. Už vtedy však avizoval, že na Slovensko sa nemieni vrátiť a svoj život si začne budovať v západoafrickej krajine. Minulý týždeň malo do tejto idylky podľa jeho miestneho právnika Youssoufa Keita zasiahnuť ozbrojené komando.
„Môjho klienta so slovenským občianstvom, bývalého dôstojníka v jeho vlasti, minulý utorok uniesli ozbrojení muži z domu v Bamaku,“ uviedol pre agentúru AFP s tým, že podal trestné oznámenie. Viac informácií nemá ani jeho slovenský právny zástupca Martin Kanás, s ktorým v inkriminovaný utorok - 15. 1. 2019, naposledy komunikoval. „Od jeho manželky Denisy viem, zavolala mi vo štvrtok, že sa takáto vec stala, že mali prísť nejakí ľudia, dali mu kuklu na hlavu a odviedli ho na neznáme miesto,“ povedal Kanás.
Čo s tým majú Slováci?
Podľa zdroja z prostredia tamojšej justície neboli do únosu zapletené malijské úrady, a tak sa jeho znovuvzatie do väzby javí ako málo pravdepodobné. „Sme veľmi znepokojení únosom Ľuboša Kosíka. Pýtame sa, či túto operáciu nenariadilo Slovensko v rámci nezákonného dosiahnutia už odmietnutej extradície malijskou justíciou,“ povedal pre AFP Michel Desert, člen skupiny podporujúcej expríslušníka SIS.
Podľa skúseného vyšetrovateľa Petra Vačoka existuje viacero verzií, že by sa podieľala slovenská tajná služba, však vylúčil. „Nie sme Rusi alebo USA, že agenti behajú po svete a zabíjajú teroristov. Toto by si nikto netrúfol, takýto protiprávny krok,“ potvrdil skúsený vyšetrovateľ.
Nikto nič nevie
Ministerstvo zahraničných vecí tvrdí, že únos im oficiálne ešte nikto nepotvrdil. „S Ľubošom Kosíkom nebolo ministerstvo ani Veľvyslanectvo SR v Abuji v žiadnom kontakte,“ odpísali z tlačového odboru. Podobne na otázky týkajúce sa záhadného zmiznutia reaguje aj slovenská polícia.
„Policajný prezident Milan Lučanský prijal konkrétne opatrenia, ktoré v súčasnosti nie je možné bližšie konkretizovať. Spolupráca s orgánmi Mali však nie je vždy optimálna,“ prízvukovali z ministerstva vnútra.
Únos mohol nafingovať
Peter Vačok, bývalý vyšetrovateľ
Variantov jeho zmiznutia môže byť veľa. Naše úrady sa domáhali jeho vydania, tak je možné, že únos mohol nafingovať, a tak sa vyhnúť trestnému postihu. Samozrejme, môžeme rátať aj s verziou, že ho uniesli, tak ako sa píše v médiách. Tretí variant je, že ho uniesli pre výkupné, pretože sa domnievali, že má peniaze, a ako sa zdá, niekto ho podporuje. Čo vylučujem, že za únosom je slovenská strana. My nie sme Rusi alebo USA, že agenti behajú po svete a zabíjajú teroristov. Toto by si nikto netrúfol.