On sám vypovedal, že príkaz nahliadnuť do policajnej databázy mu mal dať bývalý šéf mužov zákona a zároveň Vorobjovov sused Tibor Gašpar (56).
Adresa bydliska, značka a typ auta či držaná zbraň. To všetko sú informácie, ktoré si môžu niektorí príslušníci polície vyhľadať v systéme o ktoromkoľvek občanovi. Informáciu priniesol denník Plus sedem dní. Túto možnosť na jeseň roku 2017 využil aj elitný policajt NAKA Vorobjov. Urobil tak len niekoľko dní po tom, ako sa Marián Kočner vyhrážal novinárovi Kuciakovi hľadaním špiny. „Začnem sa zaujímať pán Kuciak, o vašu matku, o vášho otca, o vašich súrodencov, o všetkých sa začnem zaujímať a budem aj o vás zverejňovať všetko, čo o vás nájdem,“ povedal Kočner Kuciakovi 5. septembra 2017. Novinár sa cítil ohrozený, na Kočnera sa snažil podať trestné oznámenie, no polícia ho vtedy odmietla bez toho, aby Kočnera čo i len vypočula.
Vyšetrovatelia vraždy po novom zistili, že Kuciaka v tom čase lustroval aj Vorobjov. Ak si policajt prezrie zložku obyvateľa, systém zaznamená jeho meno a dá sa spätne veľmi ľahko dohľadať, kto si profil prezrel. Sám Vorobjov to podľa portálu Aktuality.sk priznal vo výpovedi, ktorá je zaznamenaná v spise. Šokujúce je, že vyšetrovateľovi povedal, že konal na Gašparov príkaz.
Nový Čas sa zaujímal, ako to vysvetlí bývalý policajný prezident, ktorý len krátko po vražde predstúpil pred verejnosť a spolu s expremiérom ponúkli milión eur za dolapenie páchateľov. „Takýto príkaz som nikdy nevydal! Nemám o týchto tvrdeniach z vyšetrovania žiadne informácie, preto sa nedokážem k veci bližšie vyjadriť. Neudivuje ma však, že opätovne vykonávajú vyšetrovanie liberálne médiá na základe nezákonne získaných informácií od orgánov činných v trestnom konaní, ktoré prípad vyšetrujú (viď. článok v Plus 7 dní, kde je ako zdroj uvádzaný práve orgán činný v trestnom konaní,“ reagoval Gašpar.
Ten v súčasnosti pôsobí na poste poradcu ministerky Denisy Sakovej. Rezort sa však vyhol otázkam, či situáciu nejako riešia. „O prípade spomínanom vami informuje výhradne Generálna prokuratúra SR,“ odpovedali. Rovnako sa k prípadu postavila polícia, pričom prokuratúra bližšie informácie neposkytuje.
Policajt, ktorý lustroval Kuciaka, riadi jednotku zodpovednú za postihovanie prania špinavých peňazí. Zložka je prioritne zameraná na prijímanie, evidovanie, analýzu a spracovávanie hlásení o neobvyklých obchodných operáciách. Do funkcie ho dosadil exriaditeľ NAKA Peter Hraško.
Hraško bol členom kontrolnej skupiny vo vyšetrovaní vraždy novinára, z ktorej ho nový policajný prezident Milan Lučanský neskôr stiahol. Vorobjov, Hraško aj ich bývalý nadriadený Tibor Gašpar sú rôznymi spôsobmi spriaznení s majiteľom bezpečnostnej firmy Bonul, ktorej sa darilo v štátnych zákazkách najmä za vlády Smeru. Syna Miroslava Bödöra Norberta chcel tiež predviesť vyšetrovací tím Kuciakovej vraždy k výsluchu, no ten sa na polícii prihlásil sám.