Kým šéf prokuratúry sa s Glváčom nemaznal a akékoľvek odporúčanie poprel, Skuhra exkluzívne pre Nový Čas Glváčovu verziu potvrdil. V jeho tvrdeniach však nesedí viacero vecí.
„Si božsky krásna a zaslúžiš si hýčkanie a opateru!“ Túto vetu Glváč adresoval Alene Zsuzsovej, obvinenej z účasti na vraždách exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka a žurnalistu Jána Kuciaka. Pri svojej obhajobe Glváč najprv tvrdil, že ide o „bežnú komunikáciu s voličom“ a že dialóg prebiehal prostredníctvom iných ľudí.
„Pravdepodobne ako jediný z oslovených som na takéto kontakty upozorňoval príslušné orgány a postupoval som podľa ich pokynov a odporúčaní, pričom komunikácia prebehla prostredníctvom tretích osôb a v koordinácii s nimi,“ hovoril Glváč. Keď novinári zistili, že poslanec za Smer niektoré správy dokázateľne posielal sám, Glváč svoju verziu upravil.
„Moji ľudia, samozrejme, niekedy aj ja,“ znela nová odpoveď. Podpredseda parlamentu od začiatku tvrdil, že svoje konverzácie s erotickým nádychom konzultoval aj s hlavou prokuratúry Jaromírom Čižnárom. Ten to však jasne poprel.
Skuhra ho podržal
Druhý „príslušný orgán“ Vojenské spravodajstvo, ktoré mal Glváč o komunikácii s podozrivou tmavovláskou informovať, poslancovu verziu, naopak, potvrdil. „V období, keď som zastával funkciu riaditeľa Vojenského spravodajstva, mi vtedajší minister obrany pán Glváč oznámil, že ho kontaktuje neznáma žena, s ktorou komunikuje prostredníctvom SMS v osobnej rovine. Povedal som mu, že v týchto prípadoch je bezpečnejšie komunikovať cez tretiu osobu. Pokiaľ by komunikácia nadobudla ekonomický, lobistický alebo podobný charakter, nech kontaktuje orgány činné v trestnom konaní. Týmto bola pre mňa záležitosť uzavretá. S menom Alena Zsuzsová som sa stretol iba v médiách,“ uviedol pre Nový Čas Skuhra, bývalý Glváčov dlhoročný podriadený z rezortu obrany. Prízvukuje, že išlo o súkromnú komunikáciu.
Paradoxné je, že v spise sa nachádza komunikácia medzi Glváčom a Zsuzsovou z roku 2018 po vražde novinára. Skuhra pôsobil ako šéf spravodajstva v rokoch 2013 až 2016, čiže písanie politika a možnej volavky Mariána Kočnera trvalo roky. Smerák pritom tvrdí, že so Zsuzsovou sa nestretol, ale vedel, kedy mala narodeniny, meniny či ako sa volá jej dcéra.
Skuhrovo vyjadrenie je prekvapivé preto, lebo súčasní či bývalí pracovníci Vojenského spravodajstva či SIS nezvyknú vystupovať pred médiami, ale najmä preto, lebo Glváč sa snaží vysvetľovať svoje kroky ako oficiálne odporúčanie kompetentných.
„Ak to bolo oficiálne, ako pán Glváč hovorí, pána Skuhru viaže mlčanlivosť. Ak jej nebol zbavený a prehovoril, porušil by zákon o ochrane utajovaných skutočností a hrozila by mu finančná pokuta, dokonca väzenie. Ak išlo iba o kamarátsku debatu medzi nimi, tak pán Glváč nehovoril pravdu a nešlo o oficiálne stanovisko,“ uviedol bezpečnostný analytik Jaroslav Naď, ktorý spolupracuje s OĽaNO. Situácia by sa mala vyjasniť budúci týždeň, keď si výbor na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva predvolá súčasného riaditeľa spravodajcov Jána Balciara.
- bývalý riaditeľ Vojenského spravodajstva (VS)
- do funkcie nastúpil za Glváčovho vedenia rezortu
- Skuhra bol v minulosti podozrivý z tunelovania VS
- v súčasnosti podľa našich informácií pôsobí v SIS
Zsuzsovú mali preverovať už vtedy
Juraj Krúpa, analytik Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku
Keď sa na riaditeľa vojenského spravodajstva obrátil minister obrany s tým, že mu píše podozrivá osoba, tak sa nejedná o súkromnú konverzáciu, ale o pracovnú a mal byť z toho vyhotovený záznam. Vojenské spravodajstvo je armáda, tam sa všetko rieši písomne.
Ak naozaj Glváč tú informáciu posunul Skuhrovi, ide o chybu riaditeľa a zlyhanie celého spravodajstva, že túto osobu iniciatívne nepreverili. Už vtedy by zistili, že ide o závadovú osobu, ktorá bola nejakým spôsobom zapletená vo veci vraždy. Mám obavy, že ak taký doklad aj je, tak sa neodtajní a pôjde to do stratena.
Naznačuje to zlyhanie rozviedky
Eduard Heger (OĽaNO), šéf výboru na kontrolu Vojenského spravodajstva
- Riaditeľa Vojenského spravodajstva sa na výbore budeme pýtať to, či išlo o oficiálne monitorovanie tej komunikácie. Ak to nebolo oficiálne, je namieste otázka, čo pán Glváč s pánom Skuhrom vlastne prezentujú. Ak Glváčovi Skuhra poradil súkromne a šéfovi spravodajstva nedošlo, že by bolo dobré Zsuzsovú preveriť alebo niečo s tým robiť, ide o obrovské zlyhanie.