Príslušníci polície viacerých expozitúr NAKA zostali vo štvrtok po príchode do práce poriadne zaskočení. V pošte ich čakal pokyn podpísaný riaditeľom protikorupčnej jednotky Martinom Fritzom, v ktorom podriadeným všetkých oddelení prikázal dopredu informovať o výsluchoch „VIP“ osôb.
„Z dôvodu zabezpečenia včasnej informovanosti vedenia národnej protikorupčnej jednotky NAKA o plánovaných úkonoch trestného konania s exponovanou osobou Vám ukladám nasledovnú úlohu: Pri plánovaní úkonov v trestnom konaní s exponovanou osobou (politicky, spoločensky alebo inak zreteľa hodnou, a iné...) vopred informovať cestou svojho priameho nadriadeného vedenie protikorupčnej jednotky NAKA,“ stojí v obežníku.
List vyvolal v radoch polície vlnu nevôle, zrejme aj preto pokyn po pár hodinách pozastavili. Oficiálnym dôvodom je, že nebol v súlade s nariadením ministra vnútra o vymedzení príslušnosti policajných zložiek. Prezídium sa bráni, že to nie je tak, ako to vyzerá. „Na objasnenie veci je potrebné vysvetliť, že došlo v poslednom čase k zanedbaniu informačnej povinnosti podriadeným nadriadeného, túto formu nápravy však nepovažujeme za príkladnú,“ uviedlo tlačové oddelenie.
Výsluchy poslancov na Slovensku nie sú žiadnou raritou. Predsedu najsilnejšej koaličnej strany Roberta Fica (Smer) napríklad vypočuli po siedmich rokoch v prípade kauzy Gorila. Boris Kollár so Sme rodina musel takmer pred dvomi rokmi vysvetľovať svoju konverzáciu s mladistvou klientkou resocializačného centra Čistý deň. Igora Matoviča zas predvolali porozprávať o svojom účtovníctve, ktoré sa skrývalo na povale jeho babky...