Piatkové dopoludnie si Hrycovci budú pamätať navždy. Bežný deň sa zmenil na drámu. Začalo to nevoľnosťou producentky Wandy. Neskôr sa ukázalo, že za všetkým bol únik nebezpečného oxidu uhoľnatého. „Prišlo jej zle. Zavolala mi a ja som bol, našťastie, doma. Keď som prišiel, okamžite som zalarmoval záchranárov. Prišli a zavolali hasičov. Tí to na mieste zmerali a zistili, že je tam obrovská koncentrácia oxidu uhoľnatého,“ vysvetlil Novému Času Hryc.
Hasiči pritom hovorili o vysokých hodnotách, ktoré sú zdraviu mimoriadne škodlivé. „Boli to hodnoty štyrikrát vyššie nad normálom. Bolo to nebezpečné a zaplať pánboh, že sme na to prišli,“ vyjadril sa herec, ktorý neskrýva obavy o milovanú rodinu. „Wanda bola doma sama. Zať je na služobnej ceste niekde v zahraničí.“ Jeho dcéra aj s vystrašenými vnukmi Artemom, Vadimom a Nazarom okamžite putovali do nemocnice. „Záchranári ošetrili a do bratislavských nemocníc previezli štyroch pacientov, z toho boli tri maloleté deti,“ potvrdila hovorkyňa operačného strediska záchranárov Alena Krčová.
Porucha v kotli
Nebezpečný plyn vychádzal z kotla v dome. „Bola tam nejaká porucha. Už sme to odstránili. Ale bolo to veľmi nebezpečné,“ priznal Hryc. Ten si aj po zažehnaní problémov uvedomuje, že jeho najbližší boli v ohrození života a mohlo dôjsť k najhoršiemu. „Keby som nebol doma, mohli to aj neprežiť. Bolo to veľmi nepríjemné,“ povedal Hryc. Situácia nakoniec dopadla dobre. „Našťastie sa nakoniec nič vážne nestalo. Už sú doma. Všetko je v poriadku,“ vydýchol si starostlivý otec a dedko.
Majú smolu
Hrycová pritom len pred týždňom prežívala strach, keď sa musela vrátiť zo služobnej cesty z Kyjeva. Dôvodom bola hospitalizácia jej manžela Mareka a synov na infekčnom oddelení. Išlo o vírus, ktorý ich úplne odrovnal. Zo zdravotných problémov sa konečne dostali a teraz zas museli riešiť otravu plynom.
- Oxid uhoľnatý zapríčinil v histórii ľudstva najviac otráv. Je bez zápachu, a tak sa na jeho prítomnosť v ovzduší len ťažko príde. Pri vdychovaní sa naviaže na krvné farbivo hemoglobín, čím vznikne karbonylhemoglobín, ktorý znemožní prenos kyslíka z pľúc do tkanív.
- Ak ide o nieľkonásobok normy oxidu uhoľnatého, dochádza k poruchám dýchania. Dochádza k narušeniu dychového centra v mozgu. Samozrejme, po zastavení dýchania sa zastaví i srdce a nastane smrť. To by muselo byť však desaťnásobne prekročené množstvo. Pacientom hrozí aj popálenie dýchacích orgánov oxidom uhoľnatým. Vtedy sa musí pacient zaintubovať a rozdýchavajú sa pľúca, aby nemal bolesti. Nastáva liečba kyslíkom. Pacientom sa vyšetria základné životné parametre, krvný obraz, obličkové, pečeňové funkcie... Pacient sa necháva na pozorovaní.