Paradoxne, ako sa v zime o svoje nôžky postaráte, tak budú vyzerať na jar a v lete. Prečítajte si sedem krokov pre krásne a zdravé chodidlá od Milady Nádašiovej, školiteľky a pedikérky Centra pedikúry v Bratislave.
1. Zatočte so zápachom
V prvom rade si treba nôžky v zime každý deň umývať. Pozor, nie mydlom, pretože mení pH pokožky a vytvára tak vhodné prostredie na rozmnožovanie choroboplodných mikroorganizmov. Ak máte problémy so silným zápachom nôh, mydlo síce prekryje zápach, no zhorší podmienky pokožky. Ak vám zápach nôh spôsobuje sociálne problémy a je výnimočne výrazný, je čas navštíviť dermatológa.
Okrem špecializovaných prípravkov, ktoré vám odporučí pedikér alebo podológ, je možné použiť aj „babský recept“. Do jedného litra vlažnej vody pridajte veľkú polievkovú lyžicu octu. Zamiešajte a nohy omyté vodou roztokom opláchnite. Nechajte pôsobiť cca 2 - 3 minúty, pričom hýbte prstami, aby sa roztok dostal aj do miest medzi nimi. Zároveň si takto aj rozhýbete prsty a urobíte malú gymnastiku.
Následne nôžky utrite jednorazovými utierkami, nezabudnite vytrieť priestory medzi a pod prstami do sucha a nohy obujte do čistých ponožiek. Ak sa dá, majte v práci nachystané prezuvky, pretože ak je noha celý deň v teplých topánkach, začne sa potiť, čo môže viesť k oveľa horším veciam ako zápachu.
Ak vás nohy po spotení svrbia, pripravte im kúpeľ z vlažnej vody a jablčného octu v pomere pol šálky jablčného octu na dva litre teplej vody. Môžete pridať aj morskú soľ. Nohy si namočte do roztoku približne na päť minút. Ak však máte na nohách otvorené rany alebo ste diabetik, trpíte cievnou nedostatočnosťou alebo máte ischémiu dolných končatín, toto riešenie nie je pre vás vhodné. Pri takýchto problémoch používajte len kyslé oplachy a nikdy nie soľné roztoky, ktoré suchú pokožku ešte viac vysušia.
Odborníci odporúčajú nenosiť jedny hrubé, ale radšej dvoje tenšie ponožky. Priestor medzi dvoma vrstvami látky vytvorí medzivrstvu, ktorá dobre izoluje,a nohy sú pred zimou lepšie chránené. Hrubé ponožky zaberú veľa miesta v topánke a vytvárajú veľký tlak na prsty, čo môže viesť k deformáciám nechtových platničiek - zarastaniu nechtov a až k deformáciám prstov. Zvýšený tlak na chodidlá tiež ovplyvňuje mikrocirkuláciu. Povrch pokožky sa vtedy nesprávne dokrvuje, je zabránené správnej výmene plynov a výživy v povrchových vrstvách kože, čo vedie k nedokrveniu a následnému omŕzaniu koncových častí prstov.
4. Na popraskanú pokožku
Teplota chodidiel v zime kolíše, pretože ak je telu zima, aktivuje ochranu životne dôležitých orgánov. Pôsobením chladu sa zúžia povrchové cievy a zníži sa prívod krvi do koncových častí končatín. Keď sme v teple, všetko sa vráti do normálu a oteplia sa aj chodidlá.
Pokožka nôh teda okrem topánok, tepla, vlhka a iných nepriaznivých vonkajších podmienok musí vydržať aj takéto kolísanie teploty. Noha sa v topánke spotí, pot obsahuje soľ, ktorá povrch pokožky nadmerne vysúša a pokožka nôh po vyzutí z topánky oschne a popraská. Popraskanú pokožku môžete ošetriť jemným peelingom. Krúživými pohybmi odstráňte odumreté bunky pokožky a nakoniec nohy natrite mastnejším krémom na nohy.
5. Pozor na hydratačné krémy
V sprche používajte jemné pilníky na chodidlá na zbrúsenie odumretej a suchej pokožky. Nezabudnite pilník pravidelne meniť a po použití ho dôsledne opláchnite pod vodou a nechajte vyschnúť. Inak sa stane zdrojom baktérií a pri ďalšom ošetrení si nanesiete na pokožku veľké množstvo mikróbov. Po sprche si na chodidlá naneste krém vhodný pre váš typ pokožky.
V zime sa hydratačným krémom radšej vyhnite, najmä ak sa nechystáte najbližších pár hodín leňošiť v teple svojej postele. Je to podobné ako s pokožkou tváre, hydratačné zložky v povrchových vrstvách následkom nízkych vonkajších teplôt zamrznú, čím zväčšia objem a spôsobia praskanie pokožky. Ak sa teda chystáte na prechádzku, je vhodnejšie použiť mastnejší typ krému aj na pokožku nôh.
6. Nezabúdajte na nechty
Na nechty blahodarne pôsobia regeneračné oleje s protiplesňovým efektom, napríklad tea tree olej. Pozor však, jeho nadmerné používanie vysušuje nechtovú platničku. Ak teda nemáte pleseň na nechtoch, používajte pravidelne oleje na nechty bez tejto prísady a tea tree oleje použite, ak idete do fitnescentra alebo na plaváreň. Ak si nechty lakujete aj v zime, nezabúdajte na jemné čistenie nechtov.
Veľmi časté odlakovávanie a lakovanie nechty nadmerne vysušuje, preto okrem oleja nezabúdajte aj na citlivé premasírovanie nechtových platničiek. Jemnou masážou sa zlepší cirkulácia krvi v koreni nechta, vďaka čomu sa nechty budú lepšie regenerovať.
7. Správne topánky
Kúpte si topánky s dostatočným priestorom. Predstavte si, že v topánkach hráte svojimi prstami na piane. Ak sa dokážu dostatočne slobodne pohybovať, máte dobré topánky. Ak prstami ledva pohnete, obzrite sa po nových.
Vyrobíte si ju veľmi ľahko. Večer si obkreslíte chodidlá (pravé i ľavé) na čistý papier a vystrihnete. Do topánok, ktoré sa vám páčia, vložíte maketu. Čím viac je z makety zahnuté, tým sú vám topánky menšie a užšie, t. j. nevhodné pre vašu nôžku.