Namiesto zisku sa začal venovať dobrovoľníctvu. Najväčším tamojším nepriateľom prírody aj zvierat sú plasty a znečistenie, ktoré nadobudli neúnosnú mieru. Pomocou vzdelávania, osvety i zbierania odpadu chce zvrátiť ekologickú pohromu, ktorá sa už týka všetkých.
Keď sa Anton vlani na jar vybral do africkej krajiny ležiacej na rovníku, netušil, ako mu cesta zmení život. Na výlete v Ugande im najskôr s kolegom Markom skrsol nápad vytvoriť cestovnú agentúru, no zážitky v národných parkoch ich donútili k zamysleniu.
„Zarazilo ma, ako veľmi je to tu znečistené najmä plastmi. Korporácie tu ničia pralesy pre pestovanie sóje, ťažbu ropy, zlata či diamantov, čo spôsobuje environmentálne problémy. To, čo som zažil, mnou natoľko otriaslo, že som sa odhodlal ostať v Afrike a pomáhať,” vysvetľuje Romža s tým, že namiesto cestovky založili neziskovú organizáciu Green Blue Life Uganda.
Za nevhodné Romža označil aj správanie mnohých turistov. „Európski turisti nechali odpadky priamo v parku, ktoré prilákali divokú zver. Zanechali tam po sebe odpad, plasty aj alobaly. Na brehoch riek sme našli aj korytnačky udusené plastmi,” opisuje.
Nebezpečné plasty
Milovníkovi prírody sa v minulom roku podarilo v Ugande rozbehnúť vzdelávacie programy pre miestnych a najnovšie spúšťa dobrovoľnícke tábory. „Ľudia sa môžu priamo zapojiť do čistenia pralesov, vzdelávania domácich, ale aj monitorovania územia pomocou fotopascí,” vysvetľuje Romža. Ich neziskovka sa plánuje zapojiť aj do rozširovania národných parkov odkupovaním hraničných pozemkov, aby obnovili prirodzené migračné trasy zvierat.
Problémom číslo jeden sú však plasty, ktoré sa vo vode rozpúšťajú na mikročastice a tie sa dostávajú do zvierat a napokon aj do ľudského tela. „Trhovníci sa snažia postarať o zákazníka a všetko balia do igelitiek, ktoré končia v lesoch. Raz dokonca odpad vysypali do rieky vedľa hrochov,” opisuje Romža, ktorý sa chce tohto roku podieľať v Ugande na vybudovaní nášho kempu a dotiahnuť spoluprácu s miestnymi autoritami.
„Inšpiráciou pre nás je český spolok Prales deťom, s ktorým úzko spolupracujeme. Radi uvítame akúkoľvek pomoc od ľudí či organizácií, ktoré by chceli prispieť, či pridať ruku k dielu,” uzavrel ochranár, ktorý je bezdetný a momentálne single.
Antonove zárobky
V Anglicku zarábal .......... 1 660 libier/mesiac (1 900 €)
V Ugande zarába ..................... 0 libier/mesiac
(žije z úspor a drobných príspevkov sponzorov)
Dobrovoľník by mal:
- mať rád prírodu, čaká ho obrovská dávka dobrodružstva
- fyzicky i mentálne byť pripravený na čistenie saván, dažďových pralesov, jazier a rozdávanie letákov
- mať viac ako 18 rokov
- ovládať cudzí jazyk
- angličtina je výhodou
- pracovne zručný