Oxid uhoľnatý vzniká pri akomkoľvek nedokonalom spaľovaní uhlíkatých palív, teda plynu, beznínu, ale aj dreva či uhlia. Nebezpečné môžu byť kachle, ale aj bežný plynový bojler. Tento tichý zabijak je bez zápachu, a keď jeho koncentrácia prekročí určitú mieru, môže to pre človeka skončiť smrťou. „Oxid uhoľnatý sa viaže na krvné farbivo a potom sa nemôže naviazať kyslík,“ vysvetlil záchranár Viliam Dobiáš. Skúsený záchranár odporúča okrem pravidelných kontrol zariadení aj kúpu detektora oxidu uhoľnatého.
„Stoja niekoľko desiatok eur a môžu zachrániť život,“ varuje Dobiáš. Hasiči upozorňujú na pravidelné kontroly vykurovacích telies a komínov. „Za celkový technický stav a údržbu komínov zodpovedajú majitelia sami, a preto sú povinní zabezpečovať pravidelné čistenia a kontroly,“ upozorňuje Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru. Odborník by mal prekontrolovať nielen komín, ale aj kotol či ďalšie zariadenia.
Na riziko upozorní detektor
- v obchodoch sú dnes dostupné rôzne typy hlásičov oxidu uhoľnatého
- dokážu detekovať už mierne zvýšenie jeho hladiny a upozorniť na to
- odporúča sa inštalácia v miestnosti, kde je zdroj tepla a aj kde spíte cena začína od 20 eur
Pravidelná kontrola a čistenie
- minimálne pred každou vykurovacou sezónou si dajte skontrolovať kotol a ďalšie časti vykurovacej sústavy odborným technikom
- prípadné opravy nechajte vždy na odborníka
- rizikový môže byť aj bežný prietokový ohrievač či iné zariadenia na podobnom princípe
- nebezpečný je aj zanesený komín
Nebezpečný CO
- oxid uhoľnatý je bezfarebný plyn bez zápachu a chuti
- pri vdychovaní sa naviaže na krvné farbivo hemoglobín a vznikne karbonylhemoglobín
- je znemožnené naviazanie kyslíka na krvinky a jeho prenos do tkanív
- spánok môže prejsť do stavu bezvedomia
- bez pomoci hrozí smrť
Príznaky priotrávenia CO
- pocity podobné chrípke, slabosť, nevoľnosť, točenie a bolesť hlavy, vracanie a pocity na vracanie
- ťažkosti trvajú dve-tri hodiny aj pár dní
Prvá pomoc pri bezvedomí
Otvorte okná a dvere. Ak vám to možnosti dovoľujú, vyneste osobu von na vzduch. Musíte to však stihnúť do dvoch-troch minút, inak hrozí otrava aj vám. Ak nevládzete osobu vyniesť, len pootvárajte, bežte von a volajte záchranku. Osobe potom nedávajte dýchanie z úst do úst, ale len masáž srdca. Pri vdychovaní by ste sa totiž mohli otráviť aj vy. Pokiaľ obsah oxidu uhoľnatého prekročí určitú hranicu, lieči sa v hyberbarickej komore.
Čo robť pri ohrození
Keď sa typické rovnaké príznaky objavia u všetkých ľudí v priestore, kde je spaľované fosílne palivo, je potrebné priestor opustiť, pootvárať okná a dvere. V takýchto prípadoch ide o minúty.