Okrem vlastnej profesie sa totiž realizujú pri pacientoch s Parkinsonovou chorobou, ktorým netradične pomáhajú. Ľudí, ktorí sú odkázaní na pomoc iných, liečia hudbou a tancom. Nový Čas zisťoval, čo bývalú športovkyňu a dizajnérku motivovalo k takejto pomoci.
Predstavte si, že sa sami nedokážete najesť, strácate rovnováhu, či sa neviete pohnúť z miesta. Nejde o chvíľkovú diagnózu, ale o Parkinsonovu chorobu, ktorá každoročne „nabúra“ množstvo životov. Pacienti sú odkázaní na pomoc iných a veľakrát strácajú akýkoľvek impulz do života.
Kreatívne sestry Dagmar a Miriam, ktorým nie je osud takých ľudí ľahostajný, sa rozhodli podať im pomocnú ruku. bS Parkinsonovou chorobou som sa stretla počas praxe v nemocnici, kde bolo veľmi veľa pacientov. Vtedy som sa začala o túto diagnózu viac zaujímať,“ povedala Miriam.
Odlišné profesie, spoločná vízia
Napriek tomu, že sa sestry venujú úplne odlišným profesiám, spája ich spoločná myšlienka a jasný cieľ. Prostredníctvom získaných skúseností a odhodlania dokážu vyčariť nejeden úsmev na tvári. „Som bývalá športovkyňa a sestra sa venuje interiérovému dizajnu. Najskôr som začala s cvičením ja a po pár mesiacoch sa pridala aj moja sestra,“ povedala s úsmevom Miriam.
Jej sestra sa rozhodla pomôcť tancom, ktorý jej robí veľkú radosť. „Dozvedela som sa, že hudba a tanec pri tejto chorobe na človeka vplývajú pozitívne. Rozhodla som sa teda priložiť ruku k dielu a rozbehli sme to naplno,“ povedala dizajnérka Dagmar. Obe priznali, že nepočítajú, koľkým ľuďom už pomohli, dôležité pre nich je, že za sebou zanechávajú stopu.
„Veľa našich pacientov má strach z cestovania, preto sme zorganizovali nácvik v dopravnom depe, čo malo obrovský ohlas a určite to v blízkom čase opäť zopakujeme,“ povedala bývalá športovkyňa.
Kreatívne sestry svojich „zverencov“ veľmi chvália a priznávajú, že tance precvičujú za akýchkoľvek podmienok. „Keď k nám prišiel pán Juraj, potreboval paličky, bez ktorých strácal rovnováhu. Vďaka pravidelným tréningom zvládol 10-minútový tanec bez akýchkoľvek opôr,“ povedala s hrdosťou Dagmar.
Veľa ľudí je prekvapených, že sa sestry rozhodli investovať svoj voľný čas práve takto, no nerobí im to najmenší problém. „Sme šťastné, že môžeme aspoň takouto cestou prispieť ku skvalitneniu života zdravotne znevýhodnených ľudí,“ dodali.
Hrôza s názvom Parkinson
- Klasické príznaky súvisia s pohybom.
- Veľmi časté je trasenie.
- Každoročne je nahlásených 4 až 20 nových prípadov.
- Chorobou trpí až 1,6 % populácie vo veku nad 65 rokov.