Napriek tomu to nemusí byť práve bezpečné miesto. Ak ľad nie je dostatočne hrubý, môže sa pod vami preboriť a od tej chvíle ide o život.
Mráz štípe, zima je v plnom prúde. Niektorí odvážlivci skúšajú okrem lyžovania aj tvrdosť ľadu. Takéto radovánky sa však niekedy nemusia vyplatiť. „Treba si uvedomiť, že ľad pracuje inak keď svieti slnko, keď sú tuhé mrazy, alebo je odmäk. Nikto nevie, aká je presná hrúbka toho-ktorého, či je tam kameň, vzduchová bublina alebo ďalšie faktory, ktoré ho môžu narúšať a dôjde k preboreniu,“ vysvetľuje Matúš Buzinkaj, inštruktor povodňovej záchrannej služby potápačskej skupiny v Bratislave.
Podľa neho najdôležitejšie je zachovať pokoj a nadhľad. „Ak sa preboríte na jednom mieste a máte pri sebe palicu alebo hokejku, pokúste sa zaprieť o ľad. V žiadnom prípade sa nestavajte, ale plazením sa pokúste dostať do bezpečia,“ doplnil inštruktor. Ak sa to ani potom nedarí, je dôležité hýbať sa čo najmenej, aby neodchádzalo teplo a nevysilovali ste sa. Posledným variantom je kričanie o pomoc.
Hasiči upozorňujú, že pokiaľ uvidíte človeka, ktorý sa preboril, podajte mu konár a volajte na záchranárske čísla 112 alebo 150. V žiadnom prípade nevstupujte na ľad, pretože ak sa už raz preboril, je tam vysoká pravdepodobnosť ďalšieho preborenia. „Dnes sme simulovali preborenie osoby v ľade a následne všetky tieto situácie pomocou vecných prostriedkov. Skúšali sme, ako je najefektívnejšie zachrániť človeka. Takmer každý príslušník, ktorý tu dnes bol, si vyskúšal tieto modelové situácie,“ uzavrel skúsený inštruktor.
Ako postupovať, ak vidíte niekoho preboriť sa?
1. Nevstupujte na ľad.
2. Pokúste sa vytiahnuť človeka pomocou podaného konára.
3. Volajte na 112 alebo 150.
Ako postupovať, ak sa preboríte?
1. Pokúste sa zaprieť o ľad palicou alebo hokejkou.
2. Nevstávajte!
3. Plazením sa pokúste dostať do bezpečia.
4. Ak sa to nepodarí, hýbte sa čo najmenej.
5. Kričte o pomoc!