Danko za vinníka celej situácie označil Petra Kresáka (64). Ten odmietol hlasovať, pretože tiež kandiduje. Čo bude nasledovať?
O posty na Ústavný súd sa uchádzalo 40 kandidátov, z toho 39 prešlo, problém bol iba pri jedinom - Robertovi Ficovi. „O tom, či kandidáta zaradí na listinu kandidátov pre voľbu v pléne, rozhoduje predseda parlamentu,“ vyhlásil po (pre Fica remízovom) hlasovaní o jeho právnej kvalifikácii šéf ústavnoprávneho výboru Róbert Madej (38) zo Smeru. Danko to však vidí inak a v debate na TA3 priznal, že Madejovi aj volal.
„Robo môj, čo to hovoríš,“ povedal mu vraj na margo jeho vyjadrení. Podľa šéfa parlamentu je totiž nutné, aby výbor prijal k Ficovi jednoznačné stanovisko. „Andrej Danko vyzve Róberta Madeja, aby príslušný výbor rokoval až do prerokovania praxe Roberta Fica, či už s pozitívnym, alebo negatívnym výsledkom. Výbor je povinný rozhodnúť, či spĺňa, alebo nespĺňa podmienky,“ odkázali z Kancelárie predsedu parlamentu.
Podľa Danka nie je problém vo Ficovej praxi, ale v Petrovi Kresákovi (Most-Híd), ktorý odmietol hlasovať, keďže sám kandiduje a nechcel hlasovať sám o sebe. Koalícii tak ostalo iba šesť hlasov, toľko má aj opozícia. „Pokiaľ je poslanec Peter Kresák členom výboru, nemá priestor na alibistický postoj. Svojím postojom totiž vytvára patovú situáciu na výbore. Nehovoriac o tom, že ak chcel konať čisto a transparentne, bol poslanec Kresák povinný sa svojej funkcie v príslušnom výbore vzdať, “ uviedol Danko, Kresák tieto obvinenia odmieta, no zároveň avizuje: „Vzdám sa členstva na začiatku schôdze.“ Na jeho miesto by tak mal nastúpiť iný poslanec Mostu-Híd, no je možné, že miesto prepustia smerákovi.
Podľa riaditeľa Ústavu štátu a práva SAV Jozefa Vozára to však nie je Kresák, kto vytvoril patovú situáciu, ale ústavnoprávny výbor, tým, že sa najprv hlasovalo o tom, či Fico spĺňa podmienky kandidatúry, potom zase či nespĺňa. Šalamúnsky postup podľa neho nie je v súlade so zákonom.
„Ďalšie hlasovanie, či kandidát nespĺňa podmienky uvedené v ústave, nemalo oporu v zákone,“ povedal Vozár pre Denník N, pričom takýto krok bol podľa neho zbytočný, nelegitímny a vyvolal zmätok. Svojho straníckeho šéfa si zastal aj premiér Peter Pellegrini: „Išlo čisto o politické hlasovanie, ktoré nemá nič s tým, že by niekto spochybňoval alebo nespochybňoval jeho kandidatúru.“ Most-Híd zatiaľ mlčí.
(rok a 3 mesiace)
1986 - 1987
- základná vojenská služba, asistent vojenského vyšetrovateľa
1986 - 1995
- Právnický inštitút MS SR (trestné právo)
1986 -1991
- Právnický inštitút MS SR - vedecký pracovník v oblasti trestného práva
1992 - 1995
- Právnický inštitút MS SR - zástupca riaditeľa
1994 - 2000
- agent pre zastupovanie SR v konaní pred Európskym súdom pre ľudské práva a Európskou komisiou pre ľudské práva
? 2002 - 2004
- Fico zastupoval občanov, napr. aj rodičov dobodaného študenta Branislava Slamku, tieto roky žiada uznať za prax
Čo bude ďalej?
1. Danko bude vyčkávať. Peter Kresák sa vzdá členstva vo výbore. Most zvolí do výboru iného člena, ktorý pravdepodobne bude hlasovať za Fica.
2. Šéf parlamentu Danko napriek tomu, čo avizoval, posunie Fica na hlasovanie do parlamentu bez odobrenia výboru.
3. Fico svoju kandidatúru odvolá.