V hre je však aj opozičný adept na hlavu štátu Robert Mistrík (52) či kontroverzný bývalý sudca Štefan Harabin (61). Vo vzduchu však visí ešte viacero otáznikov. Zber dát na prvý relevantný prieskum pred prezidentskými voľbami prebehol v období medzi 16. 1. a 23. 1. V tom týždni ešte rezonovala médiami kauza Dankovej (SNS) rigorózky či Glváčovej (Smer) pikantnej komunikácie s obvinenou v prípade dvoch vrážd - Alenou Zsuzsovou.
Napriek kauzám v prieskume jednoznačne zabodoval kandidát najsilnejšej vládnej strany Maroš Šefčovič, ktorý oficiálne ohlásil záujem o post hlavy štátu iba pred desiatimi dňami. Respondenti navyše v tom čase nemohli tušiť, že Andrej Danko nielenže nebude kandidovať, ale SNS podľa jeho vyhlásenia ani nepostaví vlastného uchádzača o prezidentský úrad. „Pôjdeme cestou ako posledné prezidentské voľby a nebudeme mať žiadneho kandidáta na prezidenta SR. Myslíme si, že by sa nemali trieštiť národné hlasy,“ poznamenal Danko.
„Z tohto dôvodu je veľmi zaujímavé, ako sa rozložia hlasy voličov SNS. Prieskum myslel aj na to. Až 42 % z nich chcelo voliť Danka, 19 Šefčoviča, ak za SNS nikto kandidovať nebude, ich hlasy pôjdu zrejme aj Harabinovi,“ myslí si spoluzakladateľ Inštitútu pre verejné otázky, politológ Grigorij Mesežnikov, podľa ktorého vo voľbách rozhodnú stratégie spájania sa.
„Obávam sa, že v tomto smere je na tom lepšie Harabin. Ak Kotleba nebude kandidovať, dovolím si tvrdiť, že až 80 % jeho hlasov pôjde práve bývalému sudcovi. Rovnako získa časť národniarov,“ vysvetlil analytik. Zaváži však zrejme aj fakt, že dvaja najsilnejší opoziční kandidáti Robert Mistrík a Zuzana Čaputová sa na základe prvých prieskumov dohodnú o odstúpení v prospech toho druhého. Chcú tak urobiť ešte predtým, než sa začnú tlačiť volebné lístky, analytik Ján Baránek to nepovažuje za správne.
„Predvolebná kampaň je dynamický proces a výsledok volieb je dva mesiace vopred neprognózovateľný. Takéto praktiky ohrozujú demokratickú súťaž, keďže volič nemá možnosť slobodne si vybrať kandidáta. Je v spore tiež s pasívnym volebným právom, ktoré umožňuje občanom kandidovať,“ vysvetlil svoj názor Baránek, podľa ktorého je prieskum neaktuálny a nepoužiteľný. „Výsledky platia pre dátum zberu údajov. Je to, ako keby ste dnes urobili súťaž meteorológov, kto presnejšie odhadne počasie počas volieb. Je to lotéria,“ dodal.