Kedy vás môže zamestnávateľ postihnúť za myšlienky vyjadrené na webe? Odborníci upozorňujú, čoho sa môžete dopustiť pri blogovaní. V niektorých prípadoch hrozí nielen žaloba na súde, ale aj trestné stíhanie.
Svoje myšlienky a názory dnes nepíšeme do denníkov odložených pod posteľou, ale do svojich blogov na weboch. Témam sa medze nekladú, ľudia píšu o varení, cestovaní, ale vyjadrujú aj svoje politické názory. Prevádzkovatelia stránok majú stanovené pravidlá, za ktorých sa tam možno prihlásiť, o čom možno písať a čo je už za hranicou. Slová vo virtuálnom priestore môžu niekoho tak nahnevať, že sa bude dožadovať ospravedlnenia na súde. A nielen to.
Ak v texte šírite nenávisť, ohovárate niekoho či vyzradíte tajomstvá, môžete spáchať aj trestný čin. „Je potrebné uvedomiť si, že sa to uskutočňuje verejne. Pri viacerých trestných činoch je v takom prípade vyššia trestná sadzba,“ upozorňuje expertka na trestné právo Lucia Kurilovská. Ako doplnila, ľudia majú v rámci kyberpriestoru pocit anonymity. Čo však nie je pravda, pri dokazovaní sa dá pomerne ľahko nájsť technická stopa.
Čoho sa bloger môže dopustiť
Trestnoprávna zodpovednosť
Ohováranie
- Ak bloger vo svojom blogu uvedie nepravdivé či lživé skutočnosti s cieľom uškodiť druhej osobe, môže ísť o ohováranie.
- Musí však ísť o úmyselné konanie, ktoré smeruje k poškodeniu človeka z materiálnej alebo osobnostnej stránky.
Hanobenie rasy
„V blogu či vo vlogu nesmie mať sloboda slova prednosť pred právami národnostných menšín, etnických skupín a podobne,“ povedal advokát Slavomír Slávik.
Porušenie utajovaných skutočností
Pokiaľ sú v blogu zverejnené skutočnosti s charakterom utajovaných skutočností, je tam rovnako trestnoprávna rovina.
Aké to má dôsledky?
- Riešia to orgány činné v trestnom konaní (polícia, prokuratúra).
- O vine rozhodujú súdy.
- Hrozia tresty v zmysle trestného zákona (aj odňatie slobody).
Občianskoprávna zodpovednosť
Zásah do osobnostných práv
- Blogom môže dôjsť k zásahu do osobnostných práv človeka. Najmä vo vzťahu k občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, ktorú človek má v určitých spoločenských kruhoch, v ktorých sa pohybuje. Pri občianskoprávnej zodpovednosti nemusí byť úmysel. Stačí, že sa uvedie nepravdivá skutočnosť. Platí zásada, že uvedené údaje by mali byť nepravdivé.
- „Za istých okolností môže byť aj uvedenie pravdivých skutočností problém, keď je ich cieľom poškodiť daného človeka,“ uviedol advokát. Napríklad ak niekto o niekom šíri, že je homosexuál s cieľom poškodiť mu.
- Nevyžaduje sa úmysel.
- Dotknutá osoba podáva žalobu na súd.
Práca a blogovanie
Individuálne posúdenie
Martina Nemethová, Konfederácia odborových zväzov SR
V zmysle Zákonníka práce je zamestnanec povinný nekonať v rozpore s oprávnenými záujmami zamestnávateľa. Príspevok na internete by mohol mať povahu takéhoto konania. Bolo by potrebné individuálne skúmať takéto konanie.
Vyhadzov za trestný čin
Jana Mochňacká, Národný inšpektorát práce
Zamestnávateľ môže postihnúť zamestnanca iba v rámci porušenia pracovnej disciplíny, prípadne za porušenie mlčanlivosti či obchodného tajomstva, ak sa k tomu zamestnanec zaviazal. Či došlo k týmto skutočnostiam mimo pracovného času, nie je podstatné.