Ako poslanec nemal totiž na krátky čas dvakrát pozastavenú živnosť.V roku 2016 mu preto výbor navrhol odobrať mandát, no až doteraz sa o ňom nehlasovalo.
Prvýkrát v roku 2013 Matovič ako poslanec nemal pozastavenú živnosť na 21 dní. Zákon nedovoľuje zákonodarcom podnikať a za jeho porušenie dostal Matovič v roku 2016 pokutu 12-tisíc eur od parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií. O tri mesiace neskôr spravil rovnakú administratívnu chybu a znova nemal pozastavenú živnosť. Za to mu už výbor navrhol odobrať mandát a po viac než dvoch rokoch sa tento bod dostal na program parlamentnej schôdze.
Stratu poslaneckej stoličky musí odobriť ústavná väčšina, potrebný je teda súhlas 90 poslancov z koalície aj opozície. K hlasovaniu však nakoniec nemusí vôbec prísť. Paradoxne ho môže zachrániť šéf parlamentu Andrej Danko (44), ktorý chce problém vyriešiť zmenou ústavného zákona, aby za podobný priestupok, ako spravil Matovič, nehrozila strata poslaneckého kresla. Do parlamentu ho predložila skupina koaličných poslancov.
„Pán Matovič túto tému len spolitizoval, robil cirkus, aby vyvolal v ľuďoch emócie. Chcem mu pripomenúť, a zároveň aj každému vysvetliť, že mu nikto nejde brať mandát. Treba sa však na tento zákon pozrieť a zapracovať doň také úpravy, aby to bolo aj v takýchto prípadoch jednoznačné,“ vysvetlil Danko v TA3. V praxi na schválenie zmeny zákona potrebuje koalícia aj hlasy opozície, čo môže byť problém. Legislatíva sa totiž nepáči práve šéfovi OĽaNO, kvôli ktorému ju chcú meniť.
„Tak ako to Danko teraz stavia, že sa nebude hlasovať o mojom odobratí mandátu, ak im my schválime návrh v podobe, ako ho oni predložili, je to čisté vydieranie. Podľa mňa to už hraničí s trestným činom, lebo on nemôže obchodovať ako predseda Národnej rady s tým, či sa bude hlasovať, alebo nebude,“ vysvetlil Matovič, ktorý zrejme jeho návrh nepodporí.