Hoci sme si zachovali rovnaké skóre ako rok predtým, medziročne sme sa prepadli až o tri miesta. Z krajín Európskej únie sú za nami už len Maďarsko a krajiny Balkánu. Ide o naše najhoršie umiestnenie v rebríčku od roku 2013.
Ešte v 90. rokoch malú korupciu v hodnote niekoľko desiatok eur bežne zažívala polovica populácie. Na jeseň minulého roka malo takúto skúsenosť len 12 percent občanov, ide historicky o najnižšie číslo. Trestanie korupcie podľa Transparency však zostáva naďalej žalostné a polícia chytá iba tzv. malé ryby. „V roku 2018 bolo za korupčné trestné činy obžalovaných len 47 osôb, čo je najmenej od roku 2009 a polovica ročného priemeru obžalovaných v rokoch 2010 - 2014,“ uviedol riaditeľ organizácie Gabriel Šípoš.
Ružové to nie je ani s dôveryhodnosťou vo vyšetrovacie orgány. „Slovensko patrí spolu s Bulharskom k jediným krajinám v Únii, kde väčšina obyvateľstva polícii nedôveruje,“ píše Transparency. Napriek nepriaznivým štatistikám organizácia pripomína, že nie všetko bolo minulý rok zlé. „Dlhodobo ,nedotknuteľní‘ podnikatelia blízki vládnej koalícii Marián Kočner a Ladislav Bašternák boli v obchodno-daňových kauzách obvinení, resp. odsúdení.
Predseda vlády Robert Fico aj minister vnútra Robert Kaliňák odstúpili zo svojich funkcií a neskôr vymenili aj policajného prezidenta Tibora Gašpara. V prípade samotných vrážd došlo k prvým zatknutiam. Navyše legislatívne zmeny otvorili výber nového policajného šéfa, ale aj ústavných sudcov vyššej verejnej kontrole,“ hovorí Šípoš, ale podotýka, že to bolo až po obrovských protestoch a iba vďaka tlaku ulice.
Vražda novinára
Najdôležitejším okamihom uplynulého roka bola úkladná vražda žurnalistu a jeho snúbenice. Podľa Transparency tento ohavný skutok iba zvýraznil slabosť štátu v boji proti korupcii. „Kuciak, investigatívny reportér portálu Aktuality.sk, sa dlhodobo venoval odkrývaniu korupcie a podvodov mocných podnikateľov či politikov.“ Obraz súdnictva trochu vylepšilo odsúdenie dvoch exministrov výstavby v kauze nástenkového tendra. Prvý menovaný dostal 12 rokov, druhý 9.
„Aj toto sa obišlo bez odhalenia korupčnej schémy. Navyše išlo o potrestanie časti vinníkov až po jedenástich rokoch od vykonania skutku,“ upozornil Šípoš, podľa ktorého by skutočnému reštartu v boji proti korupcii pomohlo úspešné odsúdenie páchateľov a objednávateľov Kuciakovej vraždy, ale tiež razantné zvýšenie tempa trestania veľkých korupčných rýb.
Reaguje Úrad vlády
„Rebríček Transparency plne rešpektujeme, je však potrebné zdôrazniť, že je zostavený na základe vnímania situácie optikou občanov, a teda významne ovplyvnený celospoločenskými náladami. Realizujeme množstvo krokov a opatrení, ktoré reálne zlepšujú situáciu v oblasti eliminovania korupcie,“ povedal na margo rebríčka riaditeľ novozriadeného odboru prevencie korupcie Úradu vlády Peter Kovařík.
„Vláda minulý rok schválila koncepciu protikorupčnej politiky. Pripravili sme nový zákon o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti. V najbližších týždňoch vznikne Rada koordinátorov protikorupčnej prevencie a protikorupční koordinátori v každej inštitúcií. V príprave sú aj ďalšie kroky, ako napríklad efektívnejšie majetkové priznania,“ avizuje Úrad vlády.
Ako vzniká rebríček
Rebríček Transparency je najcitovanejším svetovým rebríčkom vnímania korupcie. Každoročne sa zostavuje v centrále Transpa- rency v Berlíne na základe deviatich až trinástich zdrojov dát a prieskumov medzi domácimi i zahraničnými analytikmi a manažérmi.