Pár mesiacov pred vraždou novinára mal dať takýto príkaz Vorobjovovi ako vtedajší policajný prezident. O Gašparovom osude mala rozhodnúť Saková po stretnutí s premiérom Petrom Pellegrinim (43), no obaja o Gašparovi mlčia. Lustráciu Kuciaka priznal Vorobjov pri vyšetrovaní dvojnásobnej vraždy a uviedol, že konal na príkaz Gašpara. Ten sa v reakcii na obvinenia bráni, že taký príkaz nikdy nevydal. „Nemám o týchto tvrdeniach z vyšetrovania žiadne informácie,“ povedal Gašpar, ktorý po vynútenom odchode z čela polície robí ministerke Sakovej poradcu pre vylúčené komunity, za čo dostáva mesačne vyše 2 000 eur.
Na odchod bývalého policajného šéfa vyzýva pre lustrovanie novinára aj opozícia. „Správy o tom, že vysokopostavený policajt zisťoval na pokyn Tibora Gašpara informácie o zavraždenom Jánovi Kuciakovi len niekoľko mesiacov pred jeho vraždou, sú mimoriadne závažné. Je neprípustné, aby Gašpar zastával akúkoľvek funkciu na ministerstve vnútra,“ uviedla Veronika Remišová z OĽaNO. Avizované rozhodnutie o Gašparovej budúcnosti malo prísť po utorkovom stretnutí Sakovej s predsedom vlády Petrom Pellegrinim.
Verejnosť sa ho napriek tomu nedozvedela a ministerka odkázala, že sa k veci nebude vyjadrovať. Takisto premiér po stretnutí nevysvetlil, či Gašpar ostane pracovať v štátnej správe aj po prevalení škandálu. Namiesto toho zdôraznil, že je potrebné prijať opatrenia na zamedzenie úniku informácií.
„Akýkoľvek článok a informácia zo spisu môžu pomôcť obhajcom obvinených. O vine a nevine musí rozhodnúť polícia, prokuratúra a súdy,“ vyhlásil Pellegrini. Gašpar sa zapísal do histórie už tým, že po vražde odmietol prevziať zodpovednosť napriek výzvam prezidenta, opozície aj desiatok tisíc ľudí na námestiach. Kvôli nemu dokonca odišiel vtedajší minister vnútra Tomáš Drucker a Gašpara odvolal až Pellegrini.