Zbierka približuje životnú úroveň a dobový vkus novohradských vidiečanov, mešťanov, ale aj šľachticov v 19. a 20. storočí. Vďaka nej sa dozviete, aké stoličky vyhovovali županom, ale aj to, ako vzniklo kreslo.
Stoličky boli do 17. storočia symbolom spoločenského postavenia a ukážkou moci ich vlastníka. „Dokonca boli aj s posteľou súčasťou dedičského konania. Vlastniť stoličku bol prepych,“ uviedla kurátorka výstavy v NMaG Michaela Škodová.
Po zmene spoločenských pomerov si začali majetnejší ľudia pri usporadúvaní zábav, ale aj pri trávení voľného času nárokovať väčšie pohodlie, s čím súvisel príchod módy nábytku pre každého. Vďaka častejšiemu zapájaniu žien do spoločenskej konverzácie vzniklo kreslo. Pohovky sa objavovali na začiatku 18. storočia, ktoré musela mať každá meštianska či šľachtická domácnosť.„
Výstava Sadnite si, prosím predstavuje jednotlivé typy sedacieho nábytku, ktoré plnili vo vidieckom prostredí hlavne praktickú funkciu, prechod od čisto praktických stoličiek cez drevené kreslá, používané v meštianskych domácnostiach, až po luxusné pohovky a kreslá pochádzajúce z interiérov lučenských živnostníkov, remeselníkov či vyššej spoločnosti,“ ozrejmila Škodová s tým, že bohatá zbierka je doplnená dobovými fotografiami a maľbami.
Župná stolička
Počas zasadnutí župných pánov na Haličskom zámku, ktorý bol majetkom Forgáchovcov v rokoch 1554 až 1948, mal každý župan vlastnú tzv. župnú stoličku, ktorá bola prispôsobená jeho výške. Keď sedeli za jedným stolom, museli mať hlavy v rovnakej úrovni. Múzeum vlastní 11 takýchto stoličiek.
Tonetky
Kyjatická stolička