Na štartovej línii je tak pripravených 15 kandidátov, ktorí do dnešného dňa museli podať prihlášky do Národnej rady. Nový Čas sa pozrel na tých najväčších favoritov pričom podľa odborníkov nás čaká ešte viacero prekvapení.
Doteraz pomerne nevýrazná prezidentská kampaň sa naplno rozbieha až dnes. V parlamente sú odovzdané kandidačné listiny, na stole sú prvé prieskumy preferencií a uchádzači o prezidentské kreslo sa pripravujú na prvé debatné súboje. Práve tie môžu mnohým Slovákom napovedať, kto sa stane vo voľbách ich favoritom. V súčasnosti podľa prieskumov vedú najmä známe tváre - Maroš Šefčovič, ktorého postavil Smer, či Robert Mistrík, ktorého podporuje SaS či Spolu.
Na chrbát im však dýcha Štefan Harabin, ktorý sa snaží oslovovať najmä voličov nespokojných so situáciou na Slovensku. „Do druhého kola sa môže dostať viacero kandidátov. Šefčovič bude mať jednoznačnú voličskú základňu a snáď môže byť akceptovateľný aj pre istú časť opozície. Keď bude Šefčovič niekomu odčerpávať hlasy, tak jedine Mistríkovi a Čaputovej,“ myslí si politický analytik Tomáš Koziak.
Už teraz je jasné, že v cieľovej rovinke pár dní pred voľbami budeme mať o niekoľko kandidátov menej. Ide najmä o akési primárky medzi Robertom Mistríkom a Zuzanou Čaputovou, ktorí avizujú, že do súboja nepôjdu proti sebe. Dohodli sa, že o ich účasti rozhodne prieskum.
„Tieto voľby budú o troch možnostiach. Buď to bude kandidát Smeru, alebo to bude kandidát extrému, alebo to bude slušný demokratický kandidát. Uvedomujeme si dôležitosť týchto volieb a na základe nejakých prvých výsledkov sa rozhodneme,“ povedal Mistrík. Pridáva sa Čaputová, ktorá tvrdí, že sa vzdá v jeho prospech, ak budú prieskumy ukazovať, že má menšie preferencie.
„Myslím si, že iba keď budú mať ľudia príležitosť spoznať naše programy, hodnoty a názory, urobia dobré a informované rozhodnutie,“ doplnila. „Pre voličov Čaputovej bude Mistrík nie na 35 % alebo 40 % voľbou, ale na 80 %, možnože dokonca viac. Ich elektorát je najbližší z hľadiska hodnotového zamerania. Tam by nemal byť žiaden problém s oslovením týchto voličov. V druhom kole, keď bude jeden demokratický kandidát proti Harabinovi, napríklad ak to bude Šefčovič, tak drvivá väčšina stredopravých či stredoľavých voličov podporí toho Šefčoviča,“ vysvetľuje Grigorij Mesežnikov.
Drobová sa vzdáva
Šéfka módnej televízie Gabriela Drobová v septembri avizovala, že sa chystá zabojovať o prezidentské kreslo. Teraz priznala, že sa tohto zámeru vzdáva, lebo sa jej nepodarilo presvedčiť 15 000 ľudí, ktorí by jej poslali peniaze na transparentný účet. V súčasnosti jej na účte svieti 8 600 € od pár ľudí. „S pokorou si musím priznať, že sa mi nepodarilo splniť to, čo som si predsavzala, a síce relevantný počet pohybov na transparetnom účte. V živote je veľmi dôležité načasovanie. Pre mňa ten správny čas vydať sa touto cestou v tejto chvíli nenastal,“ skonštatovala Drobová.
Kto je ešte prijateľný pre voličov daného kandidáta
- Zuzana Čapútová 35 %
- Maroš Šefčovič 17 %
- František Mikloško 9 %
- nezávislí kandidáti 7 %
- Robert Mistrík 38 %
- František Mikloško 11 %
- Maroš Šefčovič 7 %
- nezávislí kandidáti 7 %
- Robert Mistrík 21 %
- Zuzana Čaputová 13 %
- Maroš Šefčovič 13 %
- František Mikloško 10 %
- Robert Mistrík 24 %
- Bela Bugár 11 %
- Milan Krajniak 9 %
- Štefan Harabin 8 %
- Robert Mistrík 15 %
- nezávislí kandidáti 15 %
- Maroš Šefčovič 12 %
- Štefan Harabin 11 %
- Marian Kotleba 29 %
- Maroš Šefčovič 13 %
- Robert Mistrík 10 %
- Béla Bugár 8 %
- Maroš Šefčovič 17 %
- František Mikloško 14 %
- József Menyhárt 10 %
- Štefan Harabin 10 %
- Štefan Harabin 33 %
- nezávislí kandidáti 12 %
- Milan Krajniak 6 %
- Béla Bugár 6 %