Anglickí zákonodarcovia sa zhodli, že odmietajú odchod Veľkej Británie z Únie bez vzájomnej dohody, a poslali premiérku Theresu Mayovú rokovať ďalej. Paradoxne však teraz hrozí tvrdý brexit viac než kedykoľvek predtým a uvedomuje si to aj slovenský rezort diplomacie, ktorý ukázal oblasti, kde dosahy tvrdého brexitu pocítime najviac. Ktoré sú to?
Britskí poslanci v utorok schválili dva pozmeňovacie návrhy k brexitovej dohode. Jeden, v ktorom parlament odmietol opustiť Úniu bez dohody, a druhý o opätovnom otvorení dohody o brexite a zmene tzv. írskej poistky. Tá hovorí o tom, že ak sa nenájde iný spôsob, ako sa vyhnúť vybudovaniu hranice medzi Severným Írskom, patriacim Británii, a samostatnou Írskou republikou, zostane Spojené kráľovstvo členom colnej únie na neurčité obdobie.
Predseda Európskej rady Donald Tusk odkázal premiérke Mayovej, že sa rokovať znova nebude, ale nevylúčil odklad termínu brexitu, ktorým je 29. marec. Takéto obdobie neistoty je nebezpečné pre ekonomiky krajín EÚ, a to aj pre Slovensko.
Uvedomuje si to aj naša vláda, preto v stredu schválila materiál, ktorý má krajinu pripraviť na najhoršie - brexit bez dohody. Súbor 23 opatrení ukladá jednotlivým ministerstvám pripraviť legislatívu na zľahčenie tvrdého brexitu. „Nemôžeme si nahovárať, že všetko zostane tak, ako bolo, veci sa v mnohých oblastiach zhoršia, a preto, aby bol tento dosah čo najmenší, vláda schválila tento materiál,“ vysvetlil šéf diplomacie Miroslav Lajčák.
Opatrenia sa týkajú postavenia našich občanov v Británii, ich sociálnych práv, dopravy, predovšetkým cestnej a leteckej, ekonomickej spolupráce. Londýn vlani sľúbil, že aj v prípade odchodu bez dohody zachová Európanom existujúce práva.
Podmienkou však je zachovanie tých istých práv pre Britov žijúcich na kontinente. Dokument z dielne nášho rezortu zahraničia preto okrem iného zaväzuje takmer všetky vládne rezorty, aby Britom pobyt na Slovensku čo najviac uľahčili, pretože 100 000 našincov žijúcich v Spojenom kráľovstve potom môže čakať to isté od Britov.
AKO NÁS ZASIAHNE BREXIT?
Lieky - Odchod Veľkej Británie z EÚ bez dohody môže výrazne spomaliť dopravu liekov medzi Veľkou Britániou a EÚ. Je totiž potrebné vybaviť nové certifikáty pre liečivá.
Bezpečnosť - Sťažilo by sa vydávanie kriminálnikov, vynútiteľnosť práva, výkon súdnych rozhodnutí... Británia má okrem Francúzska jediná v EÚ k dispozícii atómové zbrane, Únia tak stratí vojenskú veľmoc. Skomplikuje sa výmena operatívnych informácií, a tým sa skomplikuje aj spoločný boj proti zločinu, príp. terorizmu.
Doprava - Znovuzavedenie hraničných kontrol by prinieslo výrazné zdržanie kamiónovej dopravy na hraniciach s Úniou. Bez dohody o vystúpení stratia slovenskí nákladní dopravcovia prístup na britský trh. Poriadne by sa sťažila aj letecká preprava. Až 40 % letov operovaných slovenskými letiskami je z UK.
Hospodárske dosahy - V roku 2017 dosiahol náš export na Ostrovy 4,4 miliardy eur, pričom až 1,8 miliardy predstavoval vývoz automobilov. Dokument priznáva, že spomedzi krajín strednej Európy bude mať tvrdý brexit najväčší negatívny dosah práve na Slovensko a v automobilovej sfére hrozí aj prepúšťanie.
Dosahy na Slovákov v Británii - Po prechodnom období budú Slováci musieť pri pobytoch dlhších ako 3 mesiace požiadať o prechodný pobyt a absolvovať bezpečnostnú previerku. Ak by chceli Slováci na Ostrovoch zostať dlhšie ako tri roky, budú musieť podať žiadosť, ktorá sa vyhodnotí podľa odbornosti.
Možné scenáre
Tvrdý brexit - 5 %
K brexitu nedôjde - 35 %
Odklad brexitu - 50 %
Pád vlády - 3 %
Iný nečakaný scenár - 2 %