Polícia vo štvrtok informovala o dvoch Slovenkách, ktoré uzavreli fiktívne manželstvá s cudzincami. Košičanka Margita Š. (ako 42-ročná) sa za 500 eur vydala v Írsku za Pakistanca (28). Druhá ´nevesta´ - Nikola H. (24) z dediny v okrese Michalovce - sa pred tromi rokmi "vydala" za Egypťana. Polícia zistila, že nikdy spolu nežili.
Obidvaja "ženísi" sa fiktívnym sobášom usilovali získať povolenie na pobyt v krajine Európskej únie. Manželstvo Nikoly H. sa v dedine neutajilo. "Videli sme policajtov, ktorí podozrenie z prevádzačstva neutajili. "Nikola teraz žije u budúcej svokry v peknom murovanom dome... Aby sa mohla vydať za terajšieho partnera, musí sa najskôr rozviesť..." povedal sused mladej ženy.
Aké tresty nadeľujú súdy?
Trestný zákon za falošné manželstvo stanovuje trest od 2 do 8 rokov. Pozreli sme sa na dve rozhodnutia slovenských sudcov v prípadoch fiktívnych manželstiev. Aké tresty falošným nevestám nadelili?
Samosudca Okresného súdu v Michalovciach Stanislav Stojka vlani v auguste potrestal robotníčku z Michalovského okresu za fiktívne manželstvo s Bangladéšanom. Východniarka za uzavretie fiktívneho manžestva dostala 4-tisíc libier (približne 4500 eur). Britské úrady však žiadosť o trvalý pobyt zamietli a začali prípravy na vyhostenie "ženícha" do Bangladéša. Samosudca "nevestu" potrestal väzením na dva roky s podmienečným odkladom na 1,5 roka.
Falošná nevesta z Trebišovského okresu za 500 eur pred tromi rokmi uzavrela v Dánsku fiktívne manželstvo so Srbom, čím mu umožnila získať pobyt v Nemecku. Samosudca Okresného súdu v Trebišove Ladislav Bujňák "neveste" nadelil trest dva roky s podmienečným odkladom na rovnaké obdobie.
Pokým za fiktívne manželstvá súdy nebudú nevesty a ženíchov zatvárať do väzenia, dovtedy sa výsledky práce polície budú podobať na boj s veternými mlynmi.