Členské krajiny únie a tiež inštitúcie bloku europoslanci vyzvali k rovnakému kroku. Šéfka únijnej diplomacie Federica Mogheriniová uviedla, že EÚ k situácii vo Venezuele utvorí medzinárodnú skupinu, ktorá sa prvýkrát zíde budúci týždeň.
Pre právne nezáväznú rezolúciu EP vo štvrtok na pléne hlasovalo 439 poslancov, 104 bolo proti a 88 sa zdržalo. Mogheriniovú poslanci vyzvali, aby EÚ vytvorila kontaktnú skupinu, ktorej práca by vo Venezuele smerovala práve k zorganizovaniu slobodných a dôveryhodných prezidentských volieb. Mogheriniová vo štvrtok uviedla, že EÚ sa dohodla, že skupina bude fungovať 90 dní a jej členmi budú okrem iného Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Španielsko, Británia či Ekvádor. Mogheriniová tiež oznámila, že EÚ je pripravená poskytnúť väčšiu humanitárnu pomoc Venezuele a jej susedom.
Do okolitých krajín v predchádzajúcich rokoch utiekli státisíce Venezuelčanov pred autoritárskym režimom prezidenta Nicolása Madura a ekonomickou krízou, v ktorej sa ľuďom nedostáva základných potravín a liekov. Šéf venezuelského parlamentu ovládaného opozíciou Guaidó sa minulý týždeň počas masových demonštrácií vyhlásil úradujúcou hlavou štátu po tom, čo parlament neuznal nový mandát Madura. Podporu Guaidóovi vyjadrilo množstvo krajín, vrátane USA. Tridsaťpäťročný politik sa snaží prinútiť doterajšieho prezidenta Nicolása Madura, aby umožnil obyvateľom vybrať novú hlavu štátu. Podľa opozície boli totiž minuloročné voľby neregulárne a Maduro sa svojho druhého mandátu ujal začiatkom januára nezákonne.
"Som v dennom kontakte s predstaviteľmi opozície venezuelského režimu, viem, ako podstatné pre nich je, aby zvyšok sveta k dianiu v ich krajine len mlčky neprihliadal. Opakovane žiadam o pritvrdenie v postoji EÚ voči venezuelskej vláde, mali by sme sa inšpirovať postojom Spojených štátov," oznámila vo štvrtok ČTK česká europoslankyňa Dita Charanzová. Europarlament tiež jednoznačne odsúdil násilie, zabíjanie a obete protestov v krajine. Venezuelské úrady by sa podľa europoslancov mali zdržať porušovania ľudských práv a naopak pohnať na zodpovednosť tých, ktorí sú za podobné činy zodpovední.
Europoslanci vo štvrtok zároveň podporili výzvu OSN a jej generálneho tajomníka na nezávislé vyšetrenie vrážd a úmrtí súvisiacich s protestmi vo Venezuele. Odsúdili tiež aktuálne zadržiavanie niekoľkých novinárov, vrátane pracovníkov španielskej agentúry EFE, a vyzvali na ich okamžité prepustenie. Novinári boli neskôr prepustení. Europarlament vo štvrtok pripomenul, že podporu venezuelskému parlamentu a slobodným voľbám hlavy štátu už Mogeriniová dala najavo 26. januára. Vtedy EÚ uviedla, že je pripravená na ďalšie kroky, vrátane uznania vedenia krajiny, pokiaľ nebude konanie takýchto volieb oznámené v najbližších dňoch.