Neúprosná zima však bola pre neho po príchode z hlavného mesta novinkou a musel si na mnohé veci zvykať. Dnes musí čakať, kým mu cestu odhrnie miestny traktorista, hocikedy treba na auto nasadiť reťaze a narúbať si drevo do pece.
Zakladateľ a riaditeľ Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica Juraj s manželkou Zuzanou (38) a deťmi zažili po príchode na lazy v Zaježovej, ktorá patrí pod obec Pliešovce (okr. Krupina), obrovský šok. Takú krutú zimu a bojové podmienky Bratislavčania totiž nečakali.
„Keď v meste nasneží 5 milimetrov, okamžite nabiehajú odhŕňače. Tu môžete čakať aj hodinu, niekedy aj celý deň a nikto vám neodhrnie cestu. Bolo náročné si zvykať, že služby tu nie sú také, na aké sme boli zvyknutí,“ prezrádza rodený Bratislavčan a s úsmevom dodáva: „Ten, kto žije na lazoch a má trak, je kráľ.“
Zachraňuje ich traktorista
Podľa slov Hipša, keď u nich napadne sneh, nevolajú na obecný úrad, ale miestnemu traktoristovi. „No tento rok sa to veľmi zlepšilo, cesty sú dobre odhrnuté. Len na niektorých úsekoch musíme používať na autá snežné reťaze,“ doplnil Juraj, ktorý sa musel naučiť aj rúbať drevo do pece.
„Pre mňa bolo predtým náročné nachystať si dve zimy vopred drevo, aby stihlo preschnúť, no už je to samozrejmé. Musím prezradiť, že manželka je oveľa schopnejšia, čo sa týka prežitia na lazoch, ako som ja,“ smeje sa. Zároveň však odporúča, aby si ľudia vyskúšali v Zaježovej stráviť všetky ročné obdobia, nielen leto. „Mnohí zistia, že v zime je to náročnejšie a možno nie pre nich. Aj ja som počas prvej zimy rozmýšľal, či tu ostanem žiť,“ dodáva Hipš.
Čo využívame z modernej techniky
- elektrická energia
- automobil
- mobilné telefóny
- internet
- služby miestneho traktoristu
V čom sú sebestační
- vykurovanie domu pecou (narúbané drevo)
- potravinová banka z vlastných zdrojov
- zdroje mlieka a mäsa
- komunita má školu s materskou školou