Predajcovia však tvrdia, že majú v rukách správy poľských veterinárov, ktoré potvrdzujú, že mäso je neškodné. Šokujúce je, že u našich severných susedov sa tieto nehorázne praktiky realizovali na ďalších šiestich bitúnkoch.
Takmer 300 kilogramov hovädziny z chorých zvierat sa malo dostať z Poľska na Slovensko. Následne sa distribuovalo do reštaurácií, škôl aj škôlok na Slovensku. Hoci nás naši severní susedia chlácholili, že k nám sa takýto tovar nedostal, nebola to pravda.
„Naši inšpektori objavili mäso z tohto bitúnku u troch spracovateľov v Bardejove, Gaboltove a Bidovciach na východe Slovenska,“ potvrdila šéfka agrorezortu Gabriela Matečná s tým, že takto postupovali aj na ďalších šiestich bitúnkoch v Poľsku. Okrem Slovenska sa mäso dostalo aj do Maďarska, Estónska, Fínska, Francúzska, Litvy, Portugalska, Rumunska, Španielska a Švédska.
Väčšie kontroly
Veterinári počas týchto dní kontrolujú čerstvé, chladené aj mrazené hovädzie mäso z Poľska. Pod drobnohľad sa dostávajú nielen kamenné prevádzky, ale aj prepravné vozidlá. „Veľmi ma mrzí, že to išlo do verejného stravovania. Najmä to, že je tam citlivá skupina detí, ktoré mäso konzumovali,“ upozornil Jozef Bíreš, ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy s tým, že v súčasnosti preverujú 50 vzoriek.
Naše školské zariadenia by podľa premiéra Petra Pellegriniho o mäso z Poľska už nemali ani zavadiť. „Chcem vyzvať všetkých zriaďovateľov našich škôlok, základných a stredných škôl, aby od dnešného dňa pre naše deti nakupovali mäso výhradne pochádzajúce zo slovenského chovu,“ povedal na margo škandálu Peter Pellegrini. Zvýšený dôraz sa pri kontrolách kladie aj na tzv. ambulantný predaj, a to hlavne na dedinách. „Laboratórne testovanie dokáže odhaliť aj to, či mäso pochádza z chorej kravy, či z kravy liečenej antibiotikami,“ dodal Bíreš.
Čo hrozí po konzumácii
Odborníci tvrdia, že zatiaľ nie je jasné, aké vplyvy môže mať konzumácia takejto hovädziny na ľudský organizmus, pretože sa stále nevie, na aké ochorenia zvieratá trpeli. „Vyzývam všetkých, aby sa zaujímali o pôvod mäsa, nielen pri kúpe v obchode, ale na všetkých miestach, v reštauráciách a aby radšej siahli po overenom, zdravom a bezpečnom slovenskom hovädzom mäse,“ vyhlásil Milan Lapšanský, generálny riaditeľ sekcie potravinárstva a obchodu.
V piatok sa ministerka Matečná stretne aj s poľským veľvyslancom na Slovensku, aby jej situáciu vysvetlil. „Ako budeme ďalej postupovať, uvidíme aj po konzultáciách s právnikmi a políciou, či sa náhodou nenaplnil skutok trestného činu všeobecného ohrozenia,“ uzavrela Matečná. K našim susedom mieria už inšpektori z Európskej komisie, aby si posvietili na praktiky na poľských bitúnkoch.
Ako sme na tom so sebestačnosťou?
Na Slovensku sa ročne vyprodukuje takmer 27 000 ton slovenského hovädzieho mäsa. V roku 2018 sa k nám doviezlo viac ako 12 000 ton hovädzieho mäsa najmä z Poľska, Českej republiky, Nemecka, Holandska a Írska.
Aké choroby hrozia
- salmonelóza
- pasteurelóza
- chlamydióza
- parazitárne ochorenia
- ale tiež obsah rezíduí v mäse po použití antibiotík a hormónov
Bardejov - V bardejovskej firme sú zo situácie nešťastní. „My sme mäso odobrali od nášho tradičného partnera. Dodal nám k tomu potvrdenie poľských veterinárov, že je v poriadku. Nemohli sme tušiť žiaden problém. Lebo ešte aj cena bola ako zvyčajne, čiže nám ho neponúkli zlacnené, aby nás nalákali na kúpu. Mäso kontroluje vizuálne aj náš skúsený mäsiar. Keby vyzeralo podozrivo, tak by sme ho okamžite vrátili. Odobrali sme 113,9 kg. Nestálo by nám za to predávať nekvalitné mäso v takomto množstve. Teraz sme vo veľkých ťažkostiach, lebo naši odberatelia odmietajú naše dodávky. Vo štvrtok sme nerozdistribuovali takmer nič,” povedal majiteľ firmy Juraj Cimbaľák.
Gaboltov - Firma Marek Kažimír - MK FOOD má sídlo v rodinnom dome v Gaboltove (okr. Bardejov). Majiteľ vo štvrtok nebol doma. Dvere otvoril jeho otec. „Syn býva v bytovke. Nie je doma. Dnes som ho nevidel. Ani nemám jeho číslo na mobil,” vysvetlil s tým, že o predaji nič nevie.
V bytovke, kde má Marek Kažimír bývať, nikto neotváral. Podľa informácií Nového Času kupuje mäso od poľských dodávateľov a predáva ho odberateľom v okolí. Nemá kamennú predajňu.
Bidovce - Podnikateľ býva v rodinnom dome. Na prvý pohľad nič nenaznačuje, že by mal byť mäsiarom. Ladislav Čabai vo štvrtok nebol doma. „Obchoduje s mäsom s Poliakmi už dlho. O tretej-štvrtej ráno sem chodievajú poľské dodávky a vykladajú z nich prepravky,“ povedali susedia s tým, že na miestnej ZŠ pracuje jeho manželka aj nevesta a mäso putovalo aj tam.
Pre TV Markíza Čabai povedal, že doteraz neboli žiadne problémy s mäsom. ,,Keby bol problém, tak by mi odberatelia vrátili mäso,“ povedal. Vedúca jedálne na otázku, či vedela o tom, že je mäso z Poľska, odpovedala jednoznačne pre TV Markíza: ,,Áno, veď my máme aj doklad na to.“
Marta Ivanová, Čečejovce - sklad
Zahorecz Jozef, Levice - predajňa
RobertT Csatari, Mäso-Údeniny, Jelšava - predajňa
Eva Odreašová, Kysucké Nové Mesto - predajňa
Mäsiarstvo u Urbánka, Trenčín - predajňa
Bistiak Vladimír, Varín – predajňa