Cieľom deväťročného projektu bolo zabrániť novým škodám spôsobeným náporom návštevníkov. Napísal o tom dnes britský spravodajský web BBC. V hrobke boli opravené drobné škrabance na nástenných maľbách, ktoré spôsobili turisti. Maľby boli tiež poškodené vlhkosťou, prachom a oxidom uhličitým, ktorý sa na mieste v dôsledku zlej cirkulácie vzduchu hromadil.
V hrobke boli tiež nainštalované nové bariéry, svetlá a popisky, ktoré majú návštevníkom zlepšiť zážitok z prehliadky a zároveň túto egyptskú kultúrnu pamiatku lepšie chrániť. "Cieľom bolo navrhnúť šetrný systém, ktorý by ustál každodenný nápor návštevníkov, a tiež sme chceli minimalizovať dopad na archeologické nálezy," uviedla projektová špecialistka Sara Lardinoisová z Gettyho konzervačného inštitútu. "Nemohli sme nič pripevniť k podlahe, stropu či stenám, takže sme museli vo všetkých prípadoch navrhovať samonosné komponenty," doplnila.
Experti tiež dospeli k záveru, že hnedé škvrny na stenách spôsobilo kedysi množenie mikróbov. Tí sú ale dávno mŕtvi, a tak už nepredstavujú zdravotné riziko. Škvrny však odstránené neboli, pretože presiakli do malieb. Tutanchamon, ktorý bol panovníkom 18. dynastie, vládol Egyptu v rokoch 1332 až 1323 pred naším letopočtom a zomrel vo veku 17 alebo 18 rokov. Bol synom Achnatona, ktorý zaviedol kult jediného boha Atona - Slnka, avšak za Tutanchamóna sa Egypt vrátil znovu ku kultu hlavného boha Amona.
Jeho hrobku na západnom brehu Nílu v Luxore v Údolí kráľov našiel v roku 1922 takmer neporušenú anglický archeológ Howard Carter. Pre mnohých je Tutanchamón symbolom bohatstva starovekého Egypta; jeho hrobka bola naplnená vzácnymi predmetmi, ako sú napríklad vozy, truhlice, sochy, alabastrové vázy, zlaté šperky či vejáre z pštrosích pier. Snáď najcennejšie však bola faraónova rakva vyrobená z 1140 kilogramov čistého zlata, v ktorej bola múmie so zlatou maskou, ktorá je známa po celom svete. Väčšina predmetov je vystavená v múzeu v Káhire, návštevníci ale v hrobke môžu vidieť Tutanchamonovu múmiu, kremencový sarkofág či maľby znázorňujúce panovníkov život a smrť.