"Amerika chce skutočne vyvinúť nové zbraňové systémy, ktoré porušujú túto zmluvu, ale potrebuje tento krok prezentovať ako 'reakciu'," uviedol predseda zahraničného výboru Rady federácie, hornej komory ruského parlamentu, na Facebooku, ktorého citovala agentúra DPA.
"Moskva opakovane tvrdila, že vlastnosti (rakiet) nie sú v rozpore s podmienkami zmluvy. Nechcú nás počúvať," povedal podľa agentúry TASS Leonid Sluckij, predseda zahraničného výboru Štátnej dumy, dolnej komory ruského parlamentu.
Americký prezident Donald Trump v piatok oznámil, že "Spojené štáty v sobotu pozastavia svoje záväzky vyplývajúce z INF a začnú proces odstúpenia od INF, ktorý bude ukončený za šesť mesiacov, ak sa Rusko nevráti k dodržiavaniu zmluvy tým, že zničí všetky svoje rakety, odpaľovacie zariadenia a súvisiace vybavenie", ktoré sú predmetom porušenia zmluvy.
INF podpísali 8. decembra 1987 vtedajší lídri Sovietskeho zväzu a USA Michail Gorbačov a Ronald Reagan. Zmluva, ktorá vstúpila do platnosti 1. júna 1988, zakazuje obom stranám okrem iného výrobu, skúšky alebo vlastníctvo jadrových a konvenčných rakiet s plochou dráhou letu, ktoré majú stredný dolet a sú odpaľované z pevniny.
Washington v uplynulých rokoch viackrát obvinil Moskvu z porušovania tohto dokumentu. Kremeľ však tieto tvrdenia odmieta a sám vyhlasuje, že Spojené štáty sa zmluvy INF nepridržiavajú.
Ruský prezident Vladimir Putin predtým povedal, že Rusko je proti zrušeniu INF, ale v prípade odstúpenia Spojených štátov od zmluvy bude odpovedať zodpovedajúcim spôsobom.