Obyvateľom ani aktivistom sa však nepáči, že nová rezidenčná štvrť má vyrásť v blízkosti chráneného územia. Zbierajú podpisy pod petíciu za záchranu rezervácie Šúr.
Pripravovaný projekt s názvom Šúrske lúky zaberie 410 518 štvorcových metrov, z ktorých väčšinu tvorí orná pôda. Súčasťou novej obytnej štvrte je aj pešia promenáda, park, obchody či viac ako tisíc parkovacích miest. S výstavbou v Chorvátskom Grobe by sa malo začať o dva roky, už dnes však vyvoláva nesúhlas. Pozemok, ktorý je od roku 2017 vo vlastníctve cyperského investora Bellheaven Limited, totiž susedí s Národnou prírodnou rezerváciou Šúr.
Developer tvrdí, že chránené územie nie je ohrozené. „Samotný projekt sa realizuje mimo územia chránenej krajinnej oblasti (CHKO), čiže nezasahuje do územia rezervácie. Máme však pripravené konkrétne opatrenia, aby sme predišli prípadným vplyvom novej rezidenčnej zóny na túto jedinečnú oblasť,“ citoval konateľku Bellheaven Slovakia Miriam Patiovú denník SME.
S tým však nesúhlasia obyvatelia, ktorí spísali proti výstavbe petíciu Za záchranu prírodnej rezervácie Šúr, pod ktorú sa do dnešného dňa podpísalo už viac ako 5-tisíc ľudí. „NPR Šúr je jedinečné a nenahraditeľné chránené územie európskeho významu a táto výstavba ho môže veľmi vážne ohroziť,“ prikláňa sa k petícii environmentalista Jaromír Šíbl. Podľa Štátnej ochrany prírody posudzovaním vplyvu výstavby na životné prostredie sa v súčasnosti zaoberá aj ministerstvo životného prostredia.
Spoločnosť Doprastav chce svoje pozemky pri Slnečných jazerách v časti Guláška premeniť na novú rekreačnú zónu. Plánovaný areál bude okrem ubytovacích zariadení obsahovať aj športoviská. Zámerom investora sa zaoberalo už aj mesto Senec v rámci urbanistickej štúdie, ktorú odobrilo. Chce však, aby mala do areálu prístup aj verejnosť, keďže pozemok momentálne je v súkromnom vlastníctve.
Národná prírodná rezervácia Šúr
Nachádza sa v blízkosti obce Svätý Jur. Rozkladá sa na ploche 370 ha, v prostredí jelšového lesa s rašeliniskom, kde sa vyskytujú vzácna fl óra a fauna. Súčasťou rezervácie je aj riedky dubovo-brestový les nazývaný Panónsky háj. V roku 1990 sa stal Šúr jednou z 13 lokalít Slovenska zaradených do medzinárodného zoznamu významných mokradí.