Súperiace politické skupiny v Libanone viedli spory o zloženie novej vlády od mája minulého roka, keď sa v krajine konali prvé parlamentné voľby po deviatich rokoch. Prelom prišiel po tom, ako dosiahli kompromis umožňujúci zastúpenie sunnitských poslancov, podporený práve vplyvnou šiitskou politickou a vojenskou organizáciou Hizballáh.
Ministerstvo zahraničných vecí USA vo svojom vyhlásení z piatku vyzdvihlo, že libanonskí lídri spoločným úsilím prekonali prekážky, ktoré osem mesiacov brzdili proces formovania novej vlády. USA teraz očakávajú súčinnosť s novou libanonskou vládou i skorú návštevu šéfa svojej diplomacie Mika Pompea.
Pompeo v januári podnikol niekoľkodňovú pracovnú cestu po krajinách Blízkeho východu, ale do Libanonu nezavítal - podľa agentúry AP práve vzhľadom na tamojšie bezvládie.
Americké ministerstvo vo svojom piatkovom vyhlásení súčasne vyjadruje znepokojenie v súvislosti s tým, že Hizballáh, ktorý je Washingtonom označovaný za teroristickú organizáciu, vo vláde zaujíma významné posty a získal i právo vymenovať ministra zdravotníctva.
"Vyzývame (preto) novú vládu, aby zaručila, že (finančné) zdroje a úrady týchto ministerstiev nebudú využité na podporu hnutia Hizballáh".
Nový kabinet národnej jednoty vedie vo svojom treťom funkčnom období premiér Saad Harírí. Je v ňom celkovo 30 ministrov z konkurenčných politických táborov.