Odborníci vzali do úvahy 128 krajín. Slovensko sa spomedzi nich síce umiestnilo v prvej štvrtine rebríčka, no oproti našim západným susedom, s ktorými máme spoločnú hranicu, sa až tak chváliť nemôžeme. Kde sme pohoreli a kam radšej na dovolenku neletieť?
Analytici sa pri hodnotení krajín opierali o merateľné dáta aj preto, aby nedošlo ku skresleniu výsledkov. V rebríčku nenájdete krajiny ako Sýria, Irak či Afganistan, ktoré mnohé štatistiky nevedú, resp. radšej ani nezverejňujú. Aj keď v Jemene zúri občianska vojna, v podstate tam nehrozí žiadna prírodná katastrofa a na chvoste rebríčka bezpečnosti predbehol Filipíny.
Špičku rebríčka zase tvoria krajiny s rozvinutou ekonomikou a zdravotným systémom. „V skutočnosti 16 štátov z TOP 20 najbezpečnejších je v Európe, mimo nej sú len Katar, Singapur, Nový Zéland a Kanada,“ píšu autori štúdie. Pozoruhodné je, že aj keď sa USA radia medzi vyspelé štáty, pre vysoký počet vrážd a zemetrasení či tornád sú až v polovici rebríčka. Slovensko, Poľsko a Maďarsko doplatili na svoju polohu v blízkosti Ukrajiny, ktorá je v zozname až na 116. mieste, najmä pre konflikt s Ruskom. Najobľúbenejšie dovolenkové destinácie Slovákov nedopadli vôbec zle. Chorvátsko je 22., Taliansko 40. a Grécko 57.