Jeho životný príbeh sa začal písať pred 170 rokmi a je plný nečakaných zvratov a zaujímavostí. Možno len málokto vie, že svoju manželku sa snažil požiadať o roku štyrikrát, nakoniec sa o to, osobne, ani neodvážil. K jeho vášňam patrili rybolov a fajčenie. Cigara, ktorú si mal zapáliť krátko pred smrťou, je spolu s jeho ďalšími osobnými vecami vystavená v múzeu v Dolnom Kubíne. Prečo si zvolil pseudonym Hviezdoslav a ako vníma jeho tvorbu básnik Ľubomír Feldek?
Detstvo prežil Pavol Országh Hviezdoslav vo Vyšnom Kubíne. Jeho rodný dom tam dnes už však nenájdete, pretože pár rokov pred jeho smrťou vyhorel. Hoci ho odmalička fascinovalo písanie, vyštudoval za advokáta a dlhé roky pôsobil v Námestove. „Tu vznikli takmer všetky jeho najznámejšie diela, okrem toho veľa prekladal z maďarčiny, poľštiny, nemčiny, ruštiny a angličtiny,“vysvetlila literárna historička Dáša Korytárová-Lofajová. Paradoxne, anglicky sa naučil až v neskoršom veku a to z toho dôvodu, že mal veľmi rád Williama Shakespeara. Od neho preložil Hamleta a Sen noci svätojánskej.
Zvláštne pytačky
O hanblivosti vyštudovaného advokáta a začínajúceho spisovateľa svedčí aj fakt, ako si získaval srdce svojej milej Ilonky Novákovej. Svadbe, ktorá sa odohrala v roku 1876, predchádzali zvláštne pytačky. „Tajne sa zasnúbili. Vtedy bol Pavol Országh ešte veľmi hanblivý a štyrikrát sa vrátil od brány domu Novákovcov, keď išiel požiadať Ilonku o ruku. Urobil tak neskôr písomne,“ povedala historička. Hviezdoslav mal údajne strach z budúceho svokra Pavla Nováka, pretože to bol vzdelaný človek. Ten však jeho žiadosti nakoniec vyhovel. So svojou milovanou sa mu nepodarilo mať vlastné deti, vychovávali však Jaroslava a Sidóniu, ktoré si adoptovali po smrti jeho brata Mikuláša.
Cigary a rybačka
Slávny spisovateľ si okrem písania vedel dopriať aj svetské pôžitky. Bol veľmi silným fajčiarom cigár a fajok a v rodine sa traduje, že ešte pár hodín pred smrťou si doprial pár šlukov. Okrem toho však bol aj vášnivý rybár. „Na ryby pod Babiu horu chodieval spolu s manželkou a adoptovanými deťmi,“ prezradila literárna historička. Všetci naokolo ho považovali za introverta. Nechcel dokonca oslavovať ani svoje narodeniny, keď mal 60-ku. Dolnokubínčania mu pripravili prekvapenie. „Zišli sa s fakľami a pred domom mu zaspievali pieseň Dobre mi, dobre mi, ktorá je súčasťou jeho veľdiela Hájnikova žena, a pieseň Mnoga leta,“ vysvetlila Korytárová-Lofajová. V jeho posledných chvíľach bol pri ňom ako osobný lekár spisovateľ Ladislav Nádaši-Jégé.
Predstihol vznik veľkého divadla
Ľubomír Feldek - spisovateľ a dramatik
- Hviezdoslav pracoval na viacerých poliach a jedno z nich je divadlo. Je úžasné, že vytvoril veľkú slovenskú drámu Herodes a Herodias a takisto preložil Shakespeara v čase, keď sme ešte na Slovensku nemali veľkú scénu. Predstihol vznik veľkého divadla. Je veľkou zásluhou našich divadelníkov, že najmä Viliam Záborský svojím krásnym prednesom dokázal, že Hviezdoslav je počúvateľný a zrozumiteľný. Pre Hviezdoslava som urobil čosi aj ja. Keď sa naposledy hrala v SND inscenácia Herodes a Herodias, bolo to v mojom preklade zo slovenčiny do slovenčiny, aby tá Hviezdoslavova reč nepripadala niekomu dnes smiešne. Na motívy Hájnikovej ženy som napísal Horor v horárni. Je to jedna z najväčších divadelných hier, akú kedy slovenský dramatický spisovateľ napísal.
(Ne)známe fakty o Hviezdoslavovi
- bol silný falčiar a vášnivý rybár
- ovládal maďarčinu,poľštinu, nemčinu, ruštinu a angličtinu
- svoju manželku 4-krát neúspešne požiadal o ruku
- najznámejšie diela: Hájnikova žena, Herodes a Herodias, Krvavé sonety, Ežo a Gábor Vlkolinský
- nemal vlastné deti, adoptoval si však bratovu dcéru a syna