Na obrázku, ktorý zverejnili americké médiá, je človek odetý v bielom habite a kapucňu rasistickej organizácie Ku-Klux-klan a ďalšom prestrojený za černocha. Northam v piatkovom vyhlásení pripustil, že je jedným z mužov na fotografii, na dnešnej tlačovej konferencii to ale poprel. Zo svojej funkcie odstúpiť odmieta.
Northama už na rezignáciu na funkciu guvernéra, ktorú zastáva od januára minulého roka, vyzvali prakticky všetky vplyvné zoskupenia jeho Demokratickej strany vo Virgínii, vrátane členov miestnej poslaneckej snemovne a senátu. Pridali sa k nim aj niektoré virginské černošské organizácie. Proti Northamovi sa postavili aj štyria uchádzači o demokratickú nomináciu do boja o prezidentské kreslo v roku 2020: Cory Booker, Julián Castro, Kirsten Gillibrandová a Kamala Harrisová.
Výzvam na odchod z funkcie Northam čelí napriek tomu, že sa za vytlačenej spornej fotografií vo viac ako tridsať rokov starej školskej ročenke ospravedlnil. "Prijímam zodpovednosť za svoje konanie v minulosti a som pripravený na zložitú prácu v snahe znovu získať vašu dôveru," povedal v piatok Northam.
Päťdesiatdeväťročný politík v piatok pripustil, že na fotografii, ktorá zobrazuje dvoch mužov v kostýmoch - jedného prezlečeného za černocha s tvárou pomaľovanými na čierno a druhého v bielom habite a kapucni rasistickej organizácie Ku Klux Klan - je skutočne on. Na dnešnej tlačovej konferencii však vyhlásil, že následne dospel k záveru, že na fotografii nefiguruje. "Rozhodne to nie som ja," citovala ho agentúra Reuters.
Ako Ku-Klux-klan sa označujú tajné a militantné organizácie, ktoré presadzujú predovšetkým rasovú segregáciu, ktoré vznikali od 60. rokov 19. storočia. Pôvod a väčšinu priaznivcov má Ku-Klux-klan v južných štátoch USA.