Majú originálnu relikviu z bitky o Branisko! Gemersko-malohontské múzeum vystavuje pri príležitosti 170. výročia ozbrojeného stretnutia cisárskych a uhorských vojsk víťaznú kytičku. Dar Jánosa Pétermanna z Revúcej sa v marci 1906 dostal do múzea vďaka zverolekárovi Nándorovi Palmovi z Rimavskej Soboty.
Pamätník na počesť obetiam dnes už nestojí. Na mieste boja sa nachádza iba drevená mohyla symbolicky zobrazená kameňmi a dreveným stĺpom. Bitku však pripomína ešte niečo, a to sušená kytička kvetov. Jej autor ju vytvoril pre víťazné vojsko.
„Je od Revúčana Jánosa Pétermanna a múzeu ju daroval v roku 1906 zverolekár Nándor Palma,“ hovorí historička múzea Éva Kerényi. Bitka o Branisko sa odohrala 5. februára 1849. Maďari vystupňovali svoje požiadavky voči Viedni. Slováci a iné národy v Uhorsku však to isté žiadali od Maďarov. Pomery v krajine sa vyhrotili.
Po boku Rakúšanov bojovali aj Hurbanovci
„Rakúšania sa snažili odrezať uhorským honvédom jedinú cestu do Prešova cez priesmyk Branisko. Zasnežený horský masív obsadili pod vedením generála Deyma,“ pokračuje Kerényi. Rakúski vojaci spolu s jednotkou slovenských dobrovoľníkov - hurbanovcov zaujali s 18 delami obranné postavenie. Na druhej strane bol plukovník Richard Guyon v nadmernej presile - k dispozícii mal honvédov, strelcov, husárov, 11 diel a batériu granátometov, ktorú ukoristil v boji v Spišskej Novej Vsi.
„V nesmierne náročnom boji v snehu, čo sťažilo pozíciu povstalcov, museli útočiť do kopca priamo pred pozície delostrelectva Rakúšanov. Bitka trvala niekoľko hodín, až napokon Rakúšania ustúpili a na Branisku zaviala uhorská zástava,“ dodáva historička. Na druhý deň víťazná armáda dorazila do Prešova.
{{ poll.title }}
Ďakujeme za Váš hlas