Upchaté cesty však nie sú len problémom metropoly, stretnete sa s nimi na celom Slovensku i v zahraničí. Nový Čas a magazín AUTO BILD vám poradia, ako neriskovať zbytočnú pokutu.
1. Vystúpenie z vozidla
V zásade platí, že z vozidla nesmiete na diaľnici vystupovať bez toho, aby ste na sebe nemali reflexnú vestu. Vstup na vozovku je povolený len pri zabezpečení miesta nehody alebo v prípade poruchy pri označení vozidla ako prekážky cestnej premávky.
No aj vtedy musí byť vodič veľmi opatrný, aby ho nezachytilo niektoré z ostatných vozidiel. Ak však kolóna stojí a dlhší čas sa nehýbe, polícia môže ustúpiť od pokuty, ak vodič na chvíľu vystúpi a natiahne si nohy. Zostaňte však vždy na kraji vozovky.
2. Alternatívna trasa
Pokiaľ sa vytvorí kolóna na diaľničnom obchvate, vodiči sa jej snažia vyhnúť tým, že zvolia obchádzku po cestách nižšej triedy. Väčšinou to nepomôže, lebo tieto úseky sa veľmi rýchlo zahltia a vznikajú nové kolóny.
Navyše obchvaty sa často uvoľnia skôr ako okresné cesty. Ak si chcete potvrdiť alternatívnu trasu, použite akúkoľvek navigáciu, ktorá vie zohľadniť aktuálnu situáciu na cestách (waze, sygic a pod).
3. Motocyklisti
Motocykle majú oveľa lepšie manévrovacie schopnosti, preto je jasné, že motocyklisti sa budú snažiť prekľučkovať pomedzi stojace alebo pomaly sa pohybujúce vozidlá.
Pre motorkárov rovnako ako pre ostatných vodičov platí, že po krajnici jazdiť nesmú, ak to nie je nevyhnutné na obídenie prekážky. Kolóna stojacich vozidiel však prekážka nie je, v tomto prípade to však polícia môže vyhodnotiť ako nedovolené predchádzanie sprava.
4. Jazda po krajnici
Pokiaľ si chcete pomôcť jazdou po krajnici, nerobte to. Takýto manéver je u nás zakázaný, ak nie je nevyhnutne nutný na obídenie prekážky alebo vozidla, ktoré jednoznačne odbočuje vľavo. Inak hrozí pokuta do 100 eur. Krajnicu nemožno použiť ani na zastavenie alebo státie, výnimkou je prípad núdzového státia. Pokiaľ tento zákaz porušíte, hrozí vám pokuta 50 eur.
5. Cúvanie a otáčanie
Cúvanie a otáčanie do protismeru by malo byť tabu, nezávisle od toho, či vznikla kolóna, alebo nie. Jedinou výnimkou je prípad, ak premávku riadi polícia a tento manéver nariadi. Toto platí aj u nás. Podľa zákona o premávke je otáčanie a cúvanie zakázané aj v miestach, kde je stredný deliaci pás prerušený. Pokuta je 50 eur.
6. Riskovanie je drahé
Trpezliví pri čakaní v kolónach buďte aj v susedných štátoch. Na Slovensko chodia pokuty z celej Európy a v mnohých prípadoch sú oveľa vyššie než u nás. Hoci môžete pokutu nezaplatiť, nevyhnete sa jej, je totiž zaznamenaná v systéme.
Pri ďalšej návšteve vám to polícia spočíta a môže vám zakázať jazdu, kým sankciu nezaplatíte. Napríklad v Rakúsku môže jazda po krajnici vyjsť až na 726 eur.
7. Núdzový jazdný pruh
Myslite na možnosť vytvoriť núdzový jazdný pruh. Táto povinnosť platí nielen vtedy, ak vozidlá stoja, ale aj pre situácie, keď sa pomaly pohybujú.
Núdzový jazdný pruh je v zahraničí často povinný a slúži na to, aby sa medzi vozidlami vytvoril dostatočný priestor pre prejazd záchranných zložiek.