Chce predísť nešťastiu, aké sa odohralo presne pred 95 rokmi. Vo večerných hodinách 6. februára 1924 sa zo svahov Krížnej zrútila obrovská snehová lavína, ktorá zasypala hornú časť osady Rybô patriacu pod Staré Hory. Lavína si vyžiadala 18 obetí, pričom až 15 z nich boli deti. Prežili len štyria. Jedným z nich je Benjamín Strmeň (95), ktorý bol vtedy len bábätkom.
Pred 95 rokmi prežil Strmeň ničivú pohromu vďaka svojej drevenej kolíske. „Časť šindľovej strechy spadla pod ťarchou snehu tak, že vytvorila nad mojou kolískou veľkú vzduchovú bublinu. Kolísku mám dodnes odloženú. Má 150 rokov,“ spomínal Strmeň s tým, že katastrofu vtedy prežili len štyria ľudia - jeho rodičia a ešte jeden sused.
Rodičov vyhodil tlak spôsobený pádom lavíny z postele a keď precitli, boli niekoľko desiatok metrov od zrúcanej chalupy. Našťastie zostali na povrchu lavíny, matka bola po pás v snehu, otec ju vyhrabal holými rukami a odniesol do najbližšieho domu, ktorý lavína ušetrila. Ďalší členovia rodiny, žiaľ, také šťastie nemali.
„Lavína zabila všetkých mojich 5 súrodencov. Traja spali doma a dvaja u susedov. Mňa našli po štyroch hodinách odhadzovania snehu. Záchrancovia počuli zdola akési mraučanie a to som bol ja,“ dodal Strmeň. Smrtiaca lavína v osade Rybô sa rútila rýchlosťou do 50 m/s, celkovo zasypala 22 ľudí, z ktorých 18 zahynulo. Na úplné roztopenie snehu z lavíny sa čakalo takmer 3 roky.
V horách buďte obozretní
Horská záchranná služba (HZS) vyzýva turistov na opatrnosť, v pondelok platil 2. stupeň lavínového nebezpečenstva. „Nad 2 000 metrov nad morom silný vietor počas predchádzajúcich dní navieval sneh do dosiek a vankúšov na záveterné severné a severovýchodné strany štítov, hrebeňov a žľabov - nebezpečné sú hlavne tieto lokality,“ varoval Anton Sedlák zo Strediska lavínovej prevencie HZS. Výstrahu včera vydali na severné expozície Vysokých a Nízkych Tatier, Veľkej Fatry a tiež Malej Fatry, kde odporúčajú pribaliť stúpacie železá.