"Tým sme jasne signalizovali, že nepovažujeme voľby, výsledkom ktorých sa Nicolás Maduro stal prezidentom krajiny, za legitímne a demokratické," uviedol rezort zahraničných vecí.
"Slovensko ako súčasť EÚ a demokratického sveta považuje Národné zhromaždenie na čele Juanom Guiadóm, za legitímny orgán demokraticky zvolených zástupcov ľudu Venezuely. Preto SR podporila vyhlásenia vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federici Mogherini o plnej podpore EÚ venezuelskému Národnému zhromaždeniu a jeho predsedovi Guaidóvi," uviedol rezort zahraničných vecí.
Podľa MZVaEZ východiskom zo súčasnej politickej situácie a hlbokej spoločenskej krízy je vyhlásenie a uskutočnenie nových prezidentských demokratických volieb, ako mierové, inkluzívne a demokratické riešenie vzniknutého stavu. "Aj preto sme podporili iniciatívu Európskej únie zriadenia Medzinárodnej kontaktnej skupiny (ICG), ktorej cieľom má byť dosiahnutie politického prechodu k novým voľbám," uviedlo MZVaEZ SR. Zároveň dodalo, že situáciu vo Venezuele vyhodnocuje, pričom samotný akt uznania a krokov s tým spojených je suverénnou národnou kompetenciou každého štátu, a preto aktívne konzultuje zahranično-politické a vnútroštátne aspekty takéhoto kroku.
Maduro sa 10. januára napriek sporným prezidentským voľbám ujal vlády vo Venezuele na ďalšie šesťročné obdobie. Guaidó sa 23. januára vyhlásil za dočasného prezidenta. Washington ho okamžite uznal a Madura označil za nelegitímnu hlavu štátu. Legitimitu Guaidóa následne uznala tiež Kanada i väčšina latinskoamerických krajín. Niekoľko krajín EÚ koncom januára Madura varovalo, že ak do ôsmich dní neoznámi termín novej voľby hlavy štátu, uznajú lídra opozície a predsedu venezuelského parlamentu Guaidóa za dočasného prezidenta. Stanovené ultimátum vypršalo v nedeľu (3. 2.), pričom Maduro výzvu na nové voľby odmietol. Viaceré európske krajiny následne v pondelok uznali Guaidóa za dočasného prezidenta Venezuely a vyzvali ho, aby vypísal nové prezidentské voľby.