Mäso poľského pôvodu bolo dodané iba do jednej školskej jedálne. Preverovanie poľského mäsa v zariadeniach spoločného stravovania v SR naďalej intenzívne pokračuje. Od 29. januára 2019 hlavný hygienik SR Ján Mikas nariadil regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Slovenskej republike okamžité kontroly vysledovateľnosti hovädzieho mäsa z Poľska v zariadeniach spoločného stravovania. Bolo to nariadené ešte v čase, keď SR nedisponovala informáciami, či bolo na slovenský trh dodané mäso z chorého poľského hovädzieho dobytka.
Deň na to (30. 1.) o 21. hodine dostal ÚVZ SR oznámenie od Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR, že predmetné hovädzie mäso z inkriminovaného poľského bitúnka bolo distribuované aj na Slovensko a bolo dodané aj do slovenských predajní mäsa a skladov potravín, ktoré spadajú do kompetencie kontroly orgánov ŠVPS. Následne bolo poľské hovädzie mäso distribuované do reštaurácií a predškolských a školských zariadení, ktoré už spadajú pod následnú kontrolu úradov verejného zdravotníctva v SR.
Z tohto oznámenia bolo zrejmé, že inkriminované poľské mäso malo byť dodané do 15 reštaurácií, predškolských a školských zariadení v celkovom množstve asi 520 kilogramov, zväčša malo ísť o hovädzie mäso chladené, teda určené k priamej spotrebe s krátkou dobou trvanlivosti. "K 4. februáru 2019 sme skontrolovali predmetné reštaurácie, predškolské a školské zariadenia, pričom v prípade šiestich prevádzok sa vykonanou kontrolou dokumentácie na mieste (dodacie listy mäsa s identifikačnými údajmi od slovenských dodávateľov, s krajinou pôvodu Slovensko) zistilo, že išlo o dodávky slovenského mäsa, a teda z avizovaných 520 kilogramov dodaného poľského hovädzieho mäsa bolo preukázateľných 242 kilogramov mäsa od slovenských výrobcov," uviedol Mikas.
Okrem ohlásených 15 zariadení bolo skontrolovaných ďalších desať. Poľské hovädzie mäso bolo dodané v celkovom množstve približne 226 kilogramov. To bolo následne použité na prípravu hotových pokrmov. V danej súvislosti neboli hlásené zo strany konzumentov skontrolovaných zariadení žiadne zdravotné ťažkosti. Kontroly v ďalších avizovaných siedmich zariadeniach sa v súčasnosti uskutočňujú. "V tejto súvislosti nemožno konštatovať, že nekvalitné mäso je možné ľahšie dodať do reštaurácií alebo školských jedální. Prevádzkovatelia reštaurácií a školských jedální odoberajú mäso od slovenských distribútorov, ktorí spadajú pod kontrolu Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR. Naši hygienici úradov verejného zdravotníctva realizujú teda až následné kontroly v reštauráciách a školských jedálňach, keď je predpoklad, že od skontrolovaných slovenských distribútorov prevzali zdravotne bezpečné mäso a potraviny," vysvetľuje Mikas.
Regionálne úrady verejného zdravotníctva v SR v čase 29. januára do 4. februára vykonali spolu 1308 kontrol. Najviac ich bolo v Košickom, Nitrianskom kraji, Bratislavskom a v Prešovskom kraji. Najviac prevádzok sa skontrolovalo v Nitrianskom (281), Košickom (260) a v Bratislavskom kraji (192).