Populárny umelec, ktorý budí pozornosť a je lákadlom pre čitateľov, sa tým mal pochváliť v spravodajskej televízii TA3. Čarovnému zbohatnutiu mal podľahnúť aj hudobník Branislav Jobus (50). Háčik je v tom, že ide o výmysly a v škandále so zneužitím známych mien a značiek už padá jedno trestné oznámenie za druhým! Bombastický nadpis na webe dáva návod, ako sa hviezda divadelných dosiek dostala k mastnému balíku peňazí.
„Tomáš Maštalír ukazuje, ako zarobil po bankrote vďaka tejto príležitosti z domu 2,3 milióna eur. Tvrdí, že to dokáže každý a v relácii Téma dňa ukazuje, ako!“ píše sa na internetovej stránke, kde je fotka šarmantného herca a záber zo štúdia televízie TA3 s moderátorom Petrom Bielikom. Ten má byť zaskočený z rád Maštalíra, ktorý ho mal v priamom prenose nabádať, aby investoval 250 eur do digitálneho platidla.
„Do troch minút sa mu podarilo úspešne zvýšiť jeho pôvodný vklad na 483,18 eura. To je zisk 233,18 eura,“ tvrdí autor textu, ktorého označili ako Jozefa Kuciaka. Ide však o obrovský podvod, do ktorého neznámy páchateľ zatiahol nič netušiaceho herca. Ten je tučnou návnadou pre čitateľov a vďaka obrovskej popularite púta pozornosť.
Pre tých, čo sa chytia, to však môže znamenať, že prídu o stovky eur. Škandál nahneval aj televíziu, ktorá sa rozhodla okamžite konať! „TA3 už podala trestné oznámenie na neznámu osobu,“ uviedla pre Nový Čas asistentka generálneho riaditeľa Darina Baranová.
Viac známych obetí
Pokútny web hazarduje so „zúčastnenými“ a zneužíva, čo sa len dá. Poškodený je aj muzikant a líder skupín Karpatské chrbáty či Vrbovskí víťazi Branislav Jobus. „Ide o informácie, ktoré poškodzujú moje dobré meno a povesť. Ľudia, ktorí to robia, si zrejme dali veľkú námahu, keďže ide o články a fotografie, ktoré majú preukazovať moju insolventnosť.
Respektíve, že som mal zarobiť veľké peniaze vďaka produktu, ktorý propagujú,“ ohradil sa Jobus s tým, že aj on podal trestné oznámenie na Okresnej prokuratúre v Piešťanoch.
Tvorca klamlivej reklamy si dal záležať a stránku urobil takou neprehľadnou, že bežný čitateľ nevie nájsť, kto ju prevádzkuje. Chvíľu sú tam dokonca príspevky o krásach Slovenska. Samotný Maštalír na otázky nereagoval.
Ako sa môžu brániť?
Marek Benedik, právnik
Nielen Tomáš Maštalír, ale aj Peter Bielik, môžu:
Podať proti prevádzkovateľovi stránky žalobu o ochranu osobnosti, a ňou sa okrem iného domáhať aj odstránenia tohto materiálu. Súčasne sa môžu domáhať ospravedlnenia a náhrady nemajetkovej ujmy v peniazoch;
Keďže ide o porušenie zákona o reklame, keď sú mená, priezviská a obrazové záznamy používané na účely reklamy zjavne bez ich súhlasu, môžu podať aj podnet SLOVENSKEJ OBCHODNEJ INŠPEKCII. Aj SOI môže nariadiť odstránenie materiálu;
Súčasne môžu podať trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestných činov ohovárania, prípadne poškodzovania cudzích práv. Orgány činné v trestnom konaní sú povinné konať ex offo a majú účinné nástroje na to, ako zistiť prevádzkovateľa stránky alebo toho, kto si uverejnenie materiálu objednal.