Čo si myslia o jej pití lekári
Podľa štatistík spotrebuje jeden Slovák ročne až 2,6 kilogramu zrnkovej kávy. Za desať rokov jej spotreba vzrástla až o 44 percent. „Kofeín má jedinečné postavenie - viac než 85 % populácie (vrátane detí) ho pravidelne konzumuje vo forme kávy, čaju, energetických nápojov, prísad v potravinách atď. Ide o najviac užívanú psychoaktívnu látku na svete,“ vysvetlila psychiatrička Dana Šedivá. Kávu si vychutnávame pri stretnutiach s priateľmi, ale je aj súčasťou našich ranných rituálov.
Odporúčania lekárov k pitiu kávy
Gynekológ, Peter Krajkovič
Ak je tehotná žena zvyknutá bežne piť kávu, tehotenstvo nie je dôvodom, aby ju prestala piť. Samozrejme, ak kávu nikdy nepila, tehotenstvo nie je dôvodom, aby ju začala piť. Tak dve kávičky denne primeranej sily sú pre tehotnú aj dojčiacu ženu v poriadku. Káva prináša aj psychickú pohodu.
Detská lekárka, Katarína Šimovičová
V zásade by deti normálnu kávu nemali piť. Ak však chcú, môžu im dať rodičia žitnú kávu. Určite nie zrnkovú s obsahom kofeínu. Pri zápche však aj deťom odporúčam pol deci bežnej kávy s kofeínom. Roztiahne cievy v brušku a črevách. Ale iba takto terapeuticky. Ak si však dieťa odpije z pohára rodiča, nič strašné sa nestane.
Osobný tréner, Luboš Gsch
Pre ľudí, ktorí znášajú kofeín, je káva dostupný stimulant. Kofeín zvýšenou energizáciou má vo zvýšenej miere tendeciu spalovať kalórie. Optimálne je piť kávu 60 až 90 minút pred tréningom. Po treníngu je už skôr súčasť regenerácie.
Kardiochirurg, Viliam Fischer
Piť kávu hneď ráno je absolútne nevhodné. Organizmus asi osem hodín počas spánku neprijíma tekutiny. Káva je diuretikum, teda sťahuje vodu. Káva je výborná vec, ale popoludní či o takej tretej-štvrtej. Netreba však zabúdať, že pri každej káve je potrebné prijímať tekutiny.
Psychiatrička, Dana Šedivá
Popri nesporných benefitoch predstavuje pitie kávy riziko vzniku závislosti, ktoré si užívatelia neuvedomujú, keďže nevedie k asociálnym prejavom ako pri iných psychoaktívnych látkach (alkohol, drogy). Bežné dávky kofeínu spravidla nepredstavujú zdravotné riziko. V súčasnosti nie sú k dispozícii informácie, aby mohla byť určená klinická významnosť možných negatívnych dôsledkov užívania kofeínu. Asi polovica chronických užívateľov opisuje pri prerušení konzumu bolesti hlavy.
Odbroníčka na zdravú výživu, Katarína Skybová
Káva pre svoje výrazné chuťové vlastnosti predlžuje pocit nasýtenia. Aby ste si chuť kávy vychutnali naplno, mali by ste ju piť bez pridaného cukru a mlieka. Len vtedy nemá kalórie a môžete ju piť aj počas redukčného režimu. Pozor si dávajte na ochutené druhy kávy, kávu so šľahačkou či likérom, ich energetická hodnota môže byť až 1 000 kJ.
Sexuologička, Danica Caisová
Nie je vedecky dokázané, že by káva mala nejaký výraznejší vplyv na zvýšenie sexuálnej výkonnosti ako čokoľvek iné. Nie sú žiadne výskumy, ktoré by to potvrdzovali. Na potenciu, teda na zlepšenie erekcie máme lieky. Ale na zlepšenie libida nie. Začiatok milovania je, že niekto chce a veľmi chce, bohužial nato aby človek chcel lieky nie sú.
Internista - gastroenterológ , Miloš Bubán
Máloktorý nápoj bol podrobený takému výskumu ako káva. Obsahuje kofeín, ktorý stimuluje centrálnu nervovú sústavu. Vieme, že môže zvyšovať sekréciu žalúdočnej šťavy, podporuje činnosť tráviaceho traktu. Odporúča sa, aby mala ten správny účinok, denne vypiť 3 až 5 káv. Treba však myslieť na to, že káva keď aj osvieži neznamná to, že keď je niekto nevyspatý a dá si 5 káv, môže šoférovať. Je lepšie a bezpečnejšie stretať sa s priateľmi pri káve ako pri alkohole.