V tejto organizácii vzdelávala ľudí v oblasti hygieny, prvej pomoci a starostlivosti o dieťa. Pomoc iným ju napokon tak chytila za srdce, že jej zasvätila celý život. O svojej práci hovorí Veronika Kopúnková skromne a berie ju ako súčasť svojho života. Zo začiatku v organizácii, ktorá sa riadi siedmimi princípmi, akými sú ľudskosť, nezávislosť, nestrannosť, neutralita, dobrovoľnosť, jednotnosť a univerzálnosť, pôsobila ako dobrovoľníčka.
Svoju činnosť vykonávala vo voľnom čase popri bežnom zamestnaní a zadarmo, no časom sa to zmenilo. „Ako zdravotník som sa v tejto práci našla a presvedčila sa, ako je dôležité darovanie krvi,“ hovorí sympatická žena s tým, že aj ju raz zradilo zdravie. V roku 1980 vážne ochorela a balancovala medzi životom a smrťou. „Vyzeralo to tak, že už ma nepreberú, upadla som do bezvedomia. Zachránila ma darovaná krv,“ spomína aktívna dôchodkyňa, ktorá je matkou troch detí. Hoci ona sama po prekonaní vážnej choroby už nemohla krv darovať, organizovala pre darcov odberové autobusy.
Ako zdravotná sestra pomáhala všade tam, kde nebol lekár. „V tej dobe nebol v každej dedine a ja ako terénna sestra som vedela vyhmatať napríklad slepé črevo, či inak poradiť. Boli prípady, kedy som dávala aj prvú pomoc,“ spomína Veronika a dodáva, že občas prišla domov vyčerpaná. Musela však ešte ísť na schôdzu Červeného kríža a vždy tam načerpala energiu. „Keď som bola unavená, doma sa mi smiali, či nebude nejaká schôdza, aby som dostala impulz,“ usmiala sa.
Pomoc ako poslanie
Do Červeného kríža prišla po roku 1984. Ako riaditeľka územného spolku Červeného kríža v Senici riešila množstvo projektov. Pred 15 rokmi pracovala na prípade, na ktorý boli krátke aj medzinárodné organizácie. „Mali sme lekára z Afganistanu, ktorý tu študoval, oženil sa a zostal bývať na Slovensku. V jeho rodnej krajine zostali dvaja malí súrodenci, rodičov zabili pri náletoch a nevedili ich dostať na Slovensko, tak prišiel za mnou. Kolega zo Ženevy mu povedal, že ak to nevybavím, tak už nikto,“ spomína Veronika Kopúnková. Trvalo 3 roky, kým sem deti na pas medzinárodného výboru Červeného kríža dostali a rodina tak bola konečne spolu. Za obetavosť a ľudský prístup dostala Veronika aj štátne vyznamenanie - Medailu prezidenta SR.
Slovenský Červený kríž
- Československý Červený kríž (ČSČK) vznikol 6. februára 1919
- Zakladateľkou aj prvou predsedníčkou sa stala Alica Masaryková, dcéra vtedajšieho československého prezidenta Tomáša Garrigua Masaryka
- Organizácia sa venovala zdravotníckej, charitatívnej a sociálnej činnosti
- Slovenský Červený kríž sa stal v roku 1993 jeho nástupníckou organizáciou a pokračuje vo svojej aktívnej činnosti
- V týchto dňoch si pripomíname 100. výročie jeho založenia