Na prijatí sa zúčastnili aj poslanci nemeckého Spolkového snemu Stephan Kühn (Zelení), Thomas Erndl (CDU/CSU) a Marcus Bühl (AfD). Partneri sa zhodli na dôležitosti parlamentnej dimenzie spolupráce ako nástroja na ďalší rozvoj slovensko-nemeckých vzťahov, ktoré sa v ostatnom čase zintenzívnili aj vďaka podpísaniu Akčného plánu k prehĺbenému dialógu medzi Nemeckom a Slovenskom.
R. Altová sa zaujímala o priority SR na aktuálnom poste predsedajúcej krajiny Vyšehradskej štvorky, ako aj o pozíciu Slovenska v rámci EÚ. "Slovensko vidí svoju pozíciu v jadre EÚ. Názorová blízkosť v ekonomických či zahraničnopolitických otázkach s Nemeckom a silná prepojenosť našich ekonomík je predpokladom pre skutočne úzku spoluprácu," konštatoval štátny tajomník. Na margo priorít predsedníctva Slovenska F. Ružička uviedol: "V rámci zoskupenia V4 má každý štát svoju vnútornú politickú dynamiku a my ju rešpektujeme. Našou úlohou v rámci slovenského predsedníctva vo V4 je predovšetkým vytvoriť platformu na dialóg pri hľadaní spoločných postojov V4 v oblasti európskych politík," skonštatoval F. Ružička.
Partneri sa počas následnej diskusie k európskym témam zhodli, že základom sily projektu Európskej únie je jednota, a dôležitým nástrojom, ktorý pomáha krajinám preklenúť prípadné názorové štiepenie a zomknúť sa, je spoločný záujem a cieľ. Spoločná zahraničná a bezpečnostná politika je oblasť, ktorá vyžaduje mimoriadnu pozornosť členských krajín. V diskusii rezonovali aj témy, ktoré budú predmetom rozhovorov počas návštevy nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a samitu lídrov V4 s Nemeckom tento štvrtok v Bratislave.