Vyhlásil to americký prezident Donald Trump vo výročnom prejave o stave Únie, ktorý predniesol v americkom Kongrese. Trump zároveň vyzval Čínu na rozsiahle "štrukturálne" zmeny v priemyselnej politike, na čo však podľa viacerých analytikov Čína pravdepodobne nebude ochotná pristúpiť.
Dve najväčšie svetové ekonomiky majú už len zhruba tri týždne na dohodu o obchode, inak hrozí, že Trump uvalí na veľký objem čínskeho tovaru zvýšené clá. Ekonómovia sa obávajú, že takýto vývoj by mal vážne dôsledky pre svetovú ekonomiku.
"Chceme dať Číne jasne najavo, že po rokoch útokov na náš priemysel a kradnutia nášho duševného vlastníctva sa krádeže amerických pracovných miest a bohatstva skončili," vyhlásil Trump. Zároveň dodal, že akákoľvek dohoda s Pekingom "musí zahrnovať reálne, štrukturálne zmeny, ktoré ukončia neférové obchodné praktiky".
Zástupcovia USA a Číny sa naposledy zišli na obchodných rokovaniach minulý týždeň. Obe strany prezentovali pokrok, čo sa však týka detailov, veľa toho nezverejnili.
Trumpovým cieľom je výrazne zredukovať vysoký obchodný deficit USA s Čínou. Od jeho nástupu do funkcie sa obchodný schodok USA zvýšil o viac než 18 % a najmä voči Číne vzrástol na nové rekordné hodnoty.
Prezident okrem toho nanovo zopakoval, čo uviedol už niekoľkokrát, že dovozné clá, ktoré doteraz uvalil na čínsky tovar, platí samotná Čína. "Naše ministerstvo financií dostáva miliardy dolárov mesačne z krajiny, ktorá nám nikdy nezaplatila ani cent," povedal Trump. Podľa ekonómov ale tieto clá platia v skutočnosti americkí dovozcovia, ktorí svoje zvýšené náklady často presúvajú na zákazníkov.
Trump poukázal aj na silu americkej ekonomiky, najmä na výraznú tvorbu nových pracovných miest a znižovanie nezamestnanosti. Rozpočtový úrad Kongresu však v nedávnom odhade upozornil na to, že rast americkej ekonomiky sa tento rok spomalí a k ďalšiemu spomaleniu rastu dôjde v roku 2020, pretože vplyv rozsiahlej daňovej reformy postupne vyprcháva.