Dokument, ktorý Macedónsku otvára cestu k tomu, aby sa stala tridsiatym členom aliancie, musia ešte ratifikovať parlamenty všetkých štátov NATO. Očakáva sa, že schvaľovací proces potrvá možno až rok. Ako prvý podľa médií protokol ratifikujú Atény, urobiť by tak mohli už tento piatok.
Skopje sa o členstvo v NATO už roky snažila, kvôli sporu o názov krajiny práve s Gréckom boli ale jej snahy neúspešné. Rozpory boli vyriešené dohodou až vlani v júni. Názov Macedónsko, ktorý bývalá juhoslovanská republika používala od roku 1991, časť gréckej politickej scény pokladá za zásah do svojho historického dedičstva a za skrytý územný nárok na rovnomennú grécku provinciu. Riešením sa tak stalo premenovanie štátu na Severné Macedónsko.
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg rozšírenie aliancie o Macedónsku označil za krok k posilneniu bezpečnosti regiónu a Dimitrovovi poďakoval. "Teším sa na deň, kedy bude pred ústredím NATO viať 30 vlajok," povedal. "Je to historický deň a predchádzala mu dlhá cesta," vyhlásil na tlačovej konferencii Dimitrov. Pred novinármi ocenil dohodu s Gréckom a vyhlásil, že dohoda sa neobišla bez ústupkov oboch strán.
NATO bude mať nového člena: Macedónsko podpísalo prístupový protokol
Macedónsky minister zahraničia Nikola Dimitrov v stredu s veľvyslancami členských štátov Severoatlantickej aliancie podpísal protokol o pristúpení svojej krajiny k NATO.