Podľa medializovaných informácií práve tento projekt získal stimuly vo výške 206 500 eur. "Je to možné, pretože je to dlhoročný vedecký pracovník. Celý život bol zamestnaný v akadémii vied a každý jeden človek, ktorý je tam zamestnaný, je na projektoch, ktoré sú z rezortu školstva, čiže APVV, VEGA, KEGA," povedala v stredu po rokovaní vlády Lubyová. Podľa nej jej otec riešil asi 50 projektov.
"Nepreberáme všetky projekty. To by znamenalo, že keď sa niekto stane ministrom v rezorte, kde má niekoho zamestnaného, tak by museli toho človeka prepustiť. To pokladám za diskriminačné. Ani mi v živote nenapadlo, aby sme to preberali," povedala ministerka. Túto situáciu nevníma ako konflikt záujmov.
Zodpovedný za projekt, v ktorom je ako spoluriešiteľ aj otec ministerky školstva, je Peter Švec z Fyzikálneho ústavu Slovenskej akadémie vied.
Lubyová pre problémy s prideľovaním stimulov pre projekty na výskum a vývoj neplánuje odstúpiť zo svojej funkcie. "Určite nie na základe toho, že hodnotitelia nevyplnili poriadne nejaké hárky. Tu už je potrebné zaoberať sa kvalitou hodnotiteľov a kvalitou hodnotenia vedeckých projektov na Slovensku ako celku. Máme problém s hodnotením. Je to možno nepriamo spojené aj s tým, že hodnotitelia sú atakovaní, politizovaní a kriminalizovaní a ešte viac to odrádza ľudí, aby chceli hodnotiť projekty," uviedla Lubyová.
Rezort školstva pridelil viac ako 33,4 milióna eur 30 firmám na projekty v oblasti výskumu a vývoja. Medzi úspešnými žiadateľmi sú však podľa poslanca NR SR Branislava Gröhlinga (SaS) aj firmy, ktoré mali nulové tržby, nevenujú sa výskumu, sídlia v obytnom či rodinnom dome, prípadne nemajú funkčnú webstránku. Podľa Veroniky Remišovej (OĽaNO) celkový systém prideľovania stimulov vyzerá ako veľmi netransparentný a rozdávajúci peniaze "od buka do buka".