Dostál tiež doplnil, že k téme Ficovej právnickej praxe výbor zasadne vo štvrtok, teda 7. februára o ôsmej hodine ráno. Robert Fico totiž ako jediný spomedzi 39 kandidátov a kandidátok na post ústavných sudcov zatiaľ nedostal odporúčanie výboru o tom, že spĺňa zákonom stanovené podmienky. Fico podľa Dostála doručil výboru viacero potvrdení z právnických vysokoškolských fakúlt, ktoré majú dokazovať, že na konkrétnych školách prednášal.
Podľa materiálov zverejnených na sociálnej sieti Fico vyučoval od septembra 2000 do januára 2002 na Univerzite Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre, podmienkou na toto pôsobenie bolo vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa v odbore právo. "Náplň predmetu (ľudské a občianske práva, pozn. TASR) vyžadovala od prednášateľa kvalifikáciu vysokoškolského vzdelania tretieho stupňa v odbore právo a hlbšie znalosti viacerých právnych disciplín vrátane ústavného a medzinárodného práva," píše sa v potvrdení o praxi z Katedry politológie a európskych štúdií Filozofickej fakulty (FF) UKF.
V akademických rokoch 1999/2000 a 2000/2001 učil na Právnickej fakulte (PF) Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici predmet vnútroštátne a medzinárodné garancie ochrany ľudských práv. Aj tu uvádzajú, že bolo potrebné právnické vzdelanie. "Tento typ odborných predmetov na PF UMB v Banskej Bystrici vždy zabezpečovali výlučne pedagógovia s ukončeným právnickým vzdelaní," uvádza sa v dokumente z PF UMB. V hodnotení pedagogickej činnosti v tejto škole sa píše, že Fico patrí medzi renomovaných odborníkov v uvedenej oblasti.
Fico ďalej predložil potvrdenie Strediska pre obete trestných činov, kde od júla 2001 do júna 2003 bezplatne poskytoval pomoc a odborné právne poradenstvo pre niektorých klientov občianskeho združenia, ktorými boli obete rôznych trestných činov. Opätovne dodal podpísané potvrdenie o pedagogickej činnosti na Katedre politológie a európskych štúdií FF UKF v Nitre, ktoré bolo na účely habilitácie.
Uchádzačov je v súčasnosti 39 po tom, ako sa vzdala nominácie šéfka policajnej akadémie Lucia Kurilovská. Deviatim ústavným sudcom sa končí mandát 16. februára, pričom Národná rada SR zvolí dvojnásobný počet, z ktorého prezident vymenuje polovicu.
Mimoriadne vystúpi vo štvrtok v parlamente aj prezident Andrej Kiska, ktorý o to požiadal v súvislosti s voľbou nových ústavných sudcov. Rokovanie v pléne Národnej rady SR o kandidátoch na ústavných sudcov odštartuje vo štvrtok po pravidelnej Hodine otázok, po 15. hodine. Podľa súčasných pravidiel musí získať uchádzač o post sudcu Ústavného súdu SR nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov, najmenej však 39. Kým predstavitelia koaličných strán presadzujú tajnú voľbu, opozícia a mimovládne organizácie žiadajú verejnú voľbu.