Pod renesančnou výzdobou, ktorá bola na povrchu pôvodných vstupných dverí, odhalili ďalšie, v gotickom slohu vyzdobené štyrmi erbmi kráľa Mateja Korvína a jedným erbom mesta Bardejov.
„To sme vedeli, že ide o hlavný erb Mateja Korvína. Slovo corvus totiž znamená havran,“ pokračuje Kutný. Postupne sa ukázali ešte tri erby Mateja Korvína a jeden erb Bardejova. Znázorňujú príbeh. „Erb mesta Bardejov bol dolu zakliesnený dvoma drakmi, ktoré zosobňujú zlo. Mesto bolo totiž v tom čase dané do zálohu poľskému šľachticovi Andrejovi Balickému. Práve Korvín dostal Bardejov zo zálohu. Na znak vďačnosti umiestnili jeho erby na bránu,“ poznamenal sochár. Renesančné dvere pochádzajú z roku 1655, gotické z obdobia 1460 - 1490. Po oprave sa do baziliky vrátia. Predpokladaný termín je v druhej polovici roku 2019.
Čierny pluk
Za kráľa Korvína začali prosperovať aj dnešné slovenské mestá na vtedajšom uhorskom území. Počas jeho vlády vznikla prvá univerzita na území Slovenska Academica Istropolitana. Príčinou jeho smrti bola nepodstatná príhoda. Na stôl mu položili neumyté figy, rozčúlil sa, dostal mŕtvicu a o dva dni zomrel. Keď umrel, chudobní ľudia vraveli: „Zomrel Matej, zomrela pravda.“ Trúchlili aj jeho vojaci, ktorí si podľa jednej z legiend na znamenie smútku pripli na kabát čiernu stužku a odvtedy sa Matejovo vojsko nazývalo Čierny pluk.