Americký minister zahraničia Mike Pompeo vyzval prezidenta Nicolása Madura, aby nechal vozy doručiť potraviny a lieky obyvateľom krajiny postihnutej ťažkou hospodárskou krízou. Spojené štáty, Kolumbia a ďalšie krajiny regiónu vyslali do Venezuely prvé kamióny naložené základnými potravinami a liekmi na žiadosť opozičného vodcu Juana Guaidóa.
Šéf parlamentu ovládaného opozíciou odmietol uznať Madurov druhý prezidentský mandát a vyhlásil sa dočasným prezidentom, v čom ho podporili štyri desiatky amerických a európskych štátov. Guaidó cez víkend varoval, že 250 000 až 300 000 Venezuelčanom hrozí bez humanitárnej pomoci smrť. Zároveň vyzval armádu, ktorej väčšina je doteraz lojálna Madurovi, aby pomoc do krajiny vpustila. Maduro však reagoval slovami, že Venezuelčania nie sú žobráci a pomoc nepotrebujú. Jej organizáciu označil za lacnú show opozície.
Pozorovatelia sa domnievajú, že vyhrotený stav je dôležitým testom skutočnej oddanosti vojakov autoritárskemu prezidentovi, ktorého už neveľká časť dôstojníkov prestala uznávať. Vojsko na kľúčový most postavilo tri kamiónové návesy a situáciu monitoruje z diaľky. "Je to spôsob zastrašovania, ale nemyslím, že by tým niečo dosiahli," povedala agentúre AP Alba Pereiraová z mimovládnej organizácie Entre Dos Tierras, podľa ktorej venezuelská vláda nemá zábrany ďalej vystavovať obyvateľov zeme tejto "absurdnej kríze".
Guaidó vyhlásil, že humanitárna pomoc sa do Venezuely dostane bez ohľadu na Madurovu snahu nevpustiť ju tam. "Madurov režim musí umožniť, aby sa pomoc dostala k hladujúcim ľuďom," uviedol na twitteri americký minister zahraničia Mike Pompeo, ktorého krajina sa pokúša odrezať Madura od financií sankciami proti kľúčovému ropnému priemyslu. Snahu blokovať pomoc odsúdil aj jeho kolumbijský kolega Carlos Holmes Trujillo, podľa ktorého môže byť Madurov postup dôvodom pre zahraničné krajiny, aby podali podnet k Medzinárodnému trestnému súdu.
Vo Venezuele je už niekoľko rokov nedostatok základných potravín a chorí umierajú kvôli nedostatku liekov. Veľký podiel na tejto situácii má súčasná socialistická vláda a jej riadená hospodárska politika. Prezident Maduro ale už niekoľko rokov odmieta humanitárnu pomoc z USA a ďalších krajín naklonených opozícii s tým, že je to súčasť intervencie a že sa tak snažia jeho režim zvrhnúť. Medzinárodný výbor Červeného kríža v stredu oznámil, že v posledných týždňoch zdvojnásobil svoj rozpočet pre Venezuelu na 18 miliónov švajčiarskych frankov a snaží sa tiež pomáhať niekoľkých miliónom utečencov, ktorí pred zúfalou situáciou utiekli do Kolumbie či Brazílie. Šéf výboru Peter Maurer vyhlásil, že sa jeho ľudia na jednej strane snažia výrazne posilniť pomoc Venezuelčanom, na druhej však chcú zostať v politicky vyhrotenej situácii v krajine neutrálni.