Okrem turistov sa totiž dotkne aj najpovolanejších – horolezcov, skialpinistov či horských vodcov. Tí sa dohodli na stopke počas troch mesiacov v roku.
Správa TANAP-u a Okresný úrad životného prostredia prišli vo štvrtok do Starého Smokovca odprezentovať návrh nového Návštevného poriadku. Zmenili sa v ňom dátumy sezónnej uzávery Tatier, ale aj obmedzenia pre horolezcov či turistov so psami. Reštrikcie sa však dotknú i horských vodcov. „Navrhli sme, aby sme v návštevnom poriadku vôbec neboli a ako tradičná a najstaršia profesná organizácia vo vysokohorskom prostredí bola naša činnosť zakomponovaná priamo v zákone o Ochrane prírody a krajiny. Dohodli sme sa, že zatiaľ budeme vodiť na základe výnimky s tým, že jeden a pol mesiaca na jeseň a jeden a pol mesiaca na jar nebudeme vodiť vôbec,“ prezradil prezident Asociácie slovenských horských vodcov Marek Trávniček.
„Všetky profesné činnosti v Tatrách by sme chceli dať do osobitného predpisu alebo zákona, lebo to nie sú bežní návštevníci, ktorí sa majú riadiť návštevným poriadkom,“ vysvetlil riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko. Veľmi zásadne sa proti návštevnému poriadku postavil šéf horolezeckého spolku JAMES Igor Koller. „Ísť systémom - Všetko zakázať a potom dávať výnimky, kto čo môže - je zabudnutie sa niekde v hlbokom socializme. Dnešné návštevné poriadky v národných parkoch vo svete majú presne opačný princíp,“ argumentuje s tým, že horolezci a vysokohorskí turisti boli tí, ktorí otvorili Tatry pre verejnosť.
„Neexistujú žiadne údaje a výstupy, že príroda v Tatrách upadá. U kamzíka, kde sa už skoro 50 rokov robí pravidelné sčítanie, sa ukazuje, že jeho počty rastú. Nerobme neopodstatnené zákazy, ale dajme jasné pravidlá a vyžadujme ich dodržiavanie,“ dodal. Proti novému návrhu Návštevného poriadku sa ohradili vodáci, skialpinisti, turisti, ale aj vlastníci území. Pripomienkové konanie by sa malo skončiť 21. marca tohto roku.
Najdôležitejšie navrhované zmeny
1. Nový termín sezónnej uzávery - od 1. novembra do 31. mája (predtým do 15. júna)
2. Zákaz lezenia a vodenia v Tatrách - od 1. novembra do 15. decembra a od 14. apríla do 31. mája a po západe slnka (doteraz bez obmedzení)
3. Výučba a inštruktáž lezenia len v štyroch lokalitách v Tatrách (doteraz mohla byť kdekoľvek v lezeckom prostredí)
4. Zákaz vodenia psov a iných domácich zvierat do vybraných lokalít Tatier (doposiaľ povolenie na vôdzke)
5. Zimná turistika vrátane skialpinizmu len vo vyhradených koridoroch Tatier (doteraz sa rozlišovala zimná turistika a skialpinizmus)
6. Splavovanie riek povolené iba v lokalitách Biela voda, Belá a Studený potok na Orave (boli obmedzenia, ale vodáci chceli viac splavných oblasti)
7. Zákaz používať drony a inú leteckú techniku. Obmedzenia aj pre paraglajding (doteraz bez presných pravidiel)
8. Bicyklovanie len po cyklochodníkoch iba od východu do západu slnka (nebolo časové obmedzenie)
9. Na vrcholoch končiarov, pri vysokohorských chatách v okruhu 50 metrov sa ľudia nemusia zdržiavať len na turistických chodníkoch - tzv. rozptylové miesta bez pokuty (doposiaľ hrozila pokuta)